reč sveštenika

Kako se pravilno posti? Sveštenik objasnio šta SME da se JEDE i u kom slučaju se može napraviti IZUZETAK

1

Pravila posta su jasna, a samo u odrđenim slučajevima post se može prilagoditi vernicima 

foto: Shutterstock / Klavdiia Arziukova
foto: Shutterstock / Klavdiia Arziukova

Veliki broj pravoslavnih vernika je otpočeo Veliki božćni post, koji traje 40 dana i počinje 28. novembra, a završava se 6. januara. Ljudi često imaju različite poglede na post zbog čega smo odgovore na najčešća pitanja potražili od sveštenika Hrama Svetog oca Nikolaja u Ostružnici.

 

Koliko traje Božićni post?

 

Ceo Veliki božićni post traje 40 dana i tokom njega se ne jedu meso, mlečne proizvode i jaja.  Ulje i vino su dozvoljeni svim danima osim srede i petka koji se poste "na vodi".

 

 

Šta se jede tokom posta?

 

- Riba se jede svake subote i nedelje kao i na Vavedenje Presvete Bogorodice, čak i ako praznik padne u sredu ili petak. Poslednja nedelja Božićnog posta posti se strožije, bez upotrebe ribe, a po mogućnosti „na vodi”. Na Badnji dan se ne upotrebljava ni ulje ni vino, već se obavezno posti „na vodi” prema učenju naše Svete Pravoslavne Crkve.

 

Veoma je važno da pravoslavni hrišćani koji žive u zemljama u kojima se novogodišnji praznici slave po novom kalendaru i padaju u vreme Božićnog posta, ne prekidaju post, već da Novu Godinu proslavljaju kada ona dođe po pravoslavnom kalendaru, poštujući tradiciju svojih predaka i crkvena pravila.

 

ZAŠTO POSTIMO?
ZAŠTO POSTIMO?foto: Profimedia

Zašto postimo?


Hrišćanski post vodi poreklo od Gospoda Isusa Hrista. On je sam postio, govorio o postu i rekao da će Njagovi učenici postiti. Sveto pismo svedoči da su apostoli i prvi hrišćani postili, a tako je bilo kroz svu istoriju Crkve do danas. „Post je sve Svete rukovodio u životu po Bogu.“

 

Cilj posta je približavanje Bogu to jest zajednica sa Bogom, proslavljanje Boga i poštovanje Njagovih svetih prema učenju naše Svete Pravoslavne Crkve.

 

Zajednicu sa Bogom postižemo upravo postom u kome je vrhunac pričešće koje predstavlja krajnji cilj zajedničarenja sa Hristom. Post (podvig) po sebi bez pričešća nema smisla, jer se čovek ne spasava svojim trudom i naporom već blagodaću Božijom kroz telo i krv Hristovu (Jn. 6. 53-56). Dakle, postimo jer (Ženik) Hristos nije sa nama a kada je „Ženik sa nama“ (Mt. 9, 15) u praznične dane tada ne postimo.

 

KAKO SE PRAVILNO POSTI?
KAKO SE PRAVILNO POSTI?foto: Shutterstock

 

Pravi post ima dve strane: telesnu i duhovnu i sastoji se kako u uzdržanju od mrsne hrane tako i u uzdražavanju od rđavih misli, želja i dela, umnožavanju molitava, dobročinstava i vršenju sviju evanđelskih vrlina. Stoga, Sveti Vasilije Veliki opominje: Кorist od posta ne ograničavaj samo na uzdržavanju od jela, zato što je istinski post udaljavanje od zlih dela“.

 

Da li je opravdano u slučaju bolesti postiti kraće i na koji način?

 

Što se tiče nemogućnosti posta zbog bolesti ili nakakvih drugih razloga, najbolje se posavetovati sa duhovnikom (nadležnim sveštenikom ili ličnim duhovnikom), koji će nam u skladu sa pravilima Crkve, odrediti da li i na koji način da postimo - objašnjava duhovnik iz Hrana Svetog Nikolaja iz Ostružnice.

 

Bonus video:

 

Đakon Nemana Radovanović objašnjava kako se pravilno posti

 

makonda-tracker