saveti

Vaške u kosi kod dece i odraslih: Kako izgledaju, koji su simptomi i kako ih istrebiti najbrže moguće?

0

Čim saznate za slučaj vašaka u nekom kolektivu, potrebno je preduzeti mere prevencije. Ipak, ni one često nisu dovoljne, a nekoliko saveta može vam pomoći da na vreme prepoznate vaške i gnjide i uklonite ih iz kose.

Češalj prilikom pregleda kose u potrazi za vaškama bi trebalo da bude s gustim zupcima,
Češalj prilikom pregleda kose u potrazi za vaškama bi trebalo da bude s gustim zupcima,foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

S početkom nove školske godine, vaške su se vratile u vrtiće i škole i sve čeće čujemo da su ljudi zabrinuti jer nikako ne uspevaju da ih se oslobode u kolektivu.


One, važno je znati, nemaju veze s higijenom: infestacija je moguća i na čistoj i na prljavoj kosi, a nije bitno ni da li je kosa farbana – za vaške to ne pravi nikakvu razliku.


Šta raditi kada dete ili neko u njegovoj blizini ima vaške, koje su mere prevencije, na osnovu kojih simptoma posumnjati na njih, kako izgledaju vaške i gnjide i, najvažnije, kako ih efikasno ukloniti, saznajte u nastavku.

Šta su vaške i kako se prenose?


Vaške su sićušni insekti bez krila, koji žive u kosi i hrane se sisajući krv iz skalpa.


Šire se tako što prelaze s glave na glavu, i to:

  • kada glavom dodirnete glavu na kojoj žive vaške,
  • delite lične predmete (recimo, češalj) s nekim ko ima vaške i
  • koristite predmete od tkanine (poput peškira, šešira ili trake za kosu) koji pripadaju osobi koja ih ima.

 

Ako su se vaške pojavile u vrtićkoj grupi ili školskom odeljenju, obavezno detetu podižite kosu.
Ako su se vaške pojavile u vrtićkoj grupi ili školskom odeljenju, obavezno detetu podižite kosu.foto: Maryna_Auramchuk, Shutterstock

Poslednja dva slučaja, odnosno širenje vašaka preko predmeta je tehnički moguće, ali se događa veoma retko.


Koji su simptomi vašaka?


Možete da posumnjate na ove male napasti ako se pojave:

  • ekstremni svrab kože glave,
  • osećaj da vam nešto puzi po skalpu i
  • rane i kraste na glavi.

 

Žive oko šest nedelja, ali u posteljini i na odeći mogu da opstanu najviše dva dana, a svakako bi te predmete trebalo oprati ako znate da su bili u kontaktu s nekim ko se suočava s ovim problemom, najbolje na temperaturi od 60 i više stepeni.


Kako izgledaju vaške?


Vaške – poznate i kao uši – veličine su susama kada su potpuno odrasle i beskrilne su. Kreću se veoma brzo, svetle su boje i poluprovidne, što ih čini ponekad teško uočljivima. Međutim, kada se nahrane, imaju crvenkastu boju sa primesama smeđe, a imaju po šest nogu, od kojih se svaka završava kukom kojom se pridržavaju za dlaku.

 


Najčešće se nalaze blizu korena dlake, uglavnom iznad vrata i iza ušiju, gde polažu gnjide.


Žive oko šest nedelja, a za to vreme prolaze kroz tri faze:

  • faza jajeta – gnjide, koja traje od osam do devet dana,
  • faza larve, koja traje od devet do dvanaest dana i
  • faza odrasle vaške.

Kako izgledaju gnjide?


One se kreću i razmnožavaju veoma brzo, a odrasle ženke polažu 200-300 jajašaca. Te gnjide ćete razlikovati od peruti po tome što se čvrsto drže za vlasi, pa se teško uklanjaju ako tretman nije odgovarajući.


Obično su bele ili smeđe boje, a nalaze se iza ušiju i oko vrata i, pošto se ne kreću, često ćete njih primetiti pre nego same vaške, pa je važno odmah započeti tretman i biti temeljan prilikom pregleda.


Jasno ćete prepoznati gnjide i po tome što pucaju kada se pritisnu noktom.

 


Kako sprečiti pojavu vašaka?


Infestacija vaškama često je neizbežna u vrtićima i u školama, uprkos svim merama prevencije.


Postoje preparati koji se koriste kao vid zaštite kada znate da u dečijoj grupi postoji slučaj vašaka, pa su danas dostupni sprejevi i gumice za kosu. Ako dete ima dužu kosu, obavezno je podignite ili napravite pletenice.


Često se preporučuje i šišanje, a važno je i da zamolite decu da ne dele šalove, kape i druge predmete koji se nose na glavi i oko vrata i da se ne naslanjaju glavom na tuđu glavu dok infestacija u grupi ne prođe. (Naravno, i da se ne rugaju onima kod kojih su vaške pronađene i da ne izbegavaju određene drugare iz straha od vašaka.)

 

Vaške sz veličine susama kada su potpuno odrasle i beskrilne su. Kreću se veoma brzo, svetle su boje i poluprovidne, što ih čini ponekad teško uočljivima.
Vaške sz veličine susama kada su potpuno odrasle i beskrilne su. Kreću se veoma brzo, svetle su boje i poluprovidne, što ih čini ponekad teško uočljivima. foto: Fabrice Michaudeau / Panthermedia / Profimedia

Kako istrebiti vaške i jesu li opasne?


Pošto se vaške kreću i razmnožavaju tolikom brzinom, one su vrlo nezgodan protivnik. Ipak, nije neuhvatljiv i nije opasan – jedina opasnost jeste da će zbog svraba dođi do otvaranja rana koje su potencijalno mesto infekcije.


Danas na tržištu postoji mnogo specijalizovanih šampona za uklanjanje vašaka, pa čak i saloni koji se bave njihovim vađenjem iz kose.

 

  • Sam postupak zavisi od vrste proizvoda koji koristite i uputstva na pakovanju, koje treba da pratite pažljivo, ne preskačući nijedan korak.
  • Ono što je ključno jeste da pod jakim svetlom pažljivo provlačite češalj kroz kosu.
  • Češalj bi trebalo da bude s gustim zupcima, a imajte u vidu da on neće moći da pokupi sve parazite, pa ne preskačite nijedan deo glave i posmatrajte vrlo pažljivo.
  • Svaku gnjidu na koju naiđete prstima treba da spustite niz dlaku i noktima ga uništite mehanički.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Bizaran slučaj pri "tretiranju" vašaka u Beogradu

 

makonda-tracker