Atopijski dermatitis, od koga pati desetina svetskog stanovništva, hronično je i dugotrajno oboljenje koje karakterišu suva, ljuspasta koža sklona iritaciji i povremena upalna stanja s neprijatnim simptomima. To oboljenje, koje ima dve faze, aktivnu i neaktivnu, ne može se izlečiti brzo.
Govor vašeg tela: Nemojte zanemarivati ovih 10 signala, oni poručuju da vam je potrebna pomoć
Ali, ono što možemo pretpostaviti, zahvaljujući prirodi ove bolesti, jeste to da će kod velikog broja pacijenata posle 18. godine biti blaže ili prestati. Takođe, uz adekvatnu terapiju i negu kože, mogu biti umanjene neprijatne posledice ove bolesti koje nisu samo fizičke.
Osobe koje boluju od atopijskog dermatitisa trpe i emocionalne probleme. Bolest traje dugo, a efekat lečenja najčešće se ne dobija u roku u kom bi pacijent želeo. Pravilna terapija i adekvatna nega pomažu i u ovom aspektu jer, kada se problem suve kože, svraba i crvenila tretira na pravi način, to donosi olakšanje za pacijenta u svakom pogledu.
STRUČNI SAVET
Osobe koje boluju od atopijskog dermatitisa, pre svega, svakodnevno i redovno moraju da koriste emolijense. To su, najjednostavnije rečeno, preparati za vlaženje kože koji su najčešće u domenu medicinske kozmetike ili dermokozmetike, ali mogu se izraditi i u apoteci po proskripciji lekara.
Nastavak pročitajte na sledećoj strani
Emolijensi postoje u različitom obliku i sastavu, kao losioni, kremovi, masti i kupke, ali uvek sadrže komponente koje čine kožu mekom i vlažnom, obezbeđuju neophodnu hidrataciju i jačanje njenog zaštitnog dela. U zavisnosti od manifestacije oboljenja, tek onda na red dolazi medicinska terapija, koja može podrazumevati kortikosteroide, inhibitore kalcineurina ili druge vidove lečenja, kao što je fototerapija kod teških formi bolesti kada nije dovoljna lokalna terapija.
BRZA REŠENJA
Kod upalnih stanja atopijskog dermatitisa dermatolozi najčešće preporučuju kreme koje sadrže kortikosteroide, koje brzo deluju i ublažavaju svrab. Međutim, među pacijentima postoji sumnjičavost i strah od upotrebe takvih preparata zbog potencijalnih neželjenih efekata.
Zimska nega lica: Pet lekcija o suvoj koži
Ti strahovi nastali su iz neadekvatne i nekritičke upotrebe kortikosteroida i zato je uloga lekara važna ne samo u dijagnostikovanju atopijskog dermatitisa i određivanju adekvatne terapije već i u tome da pacijentu objasni kako oni deluju, koji tipovi postoje, zašto je prepisana baš određena vrsta i kako se pravilno koriste.
Pogrešna terapija, u najmanju ruku, može biti nedelotvorna, što daje prostora oboljenju da se razvija. Zato, između ostalog, apsolutno nije preporučljivo da pacijenti sami uspostavljaju dijagnozu i terapiju atopijskog dermatitisa. Ono u čemu ne mogu pogrešiti jeste redovno korišćenje emolijensa i zamena sapuna uljanim kupkama. Svaku drugu terapiju neophodno je prepustiti lekaru.
Tekst: prof. dr Željko Mijušković