Iako je važno svesti prašinu na minimum u čitavoj kući, najviše pažnje posvetite spavaćoj sobi jer je to mesto na kom nam ona pravi najviše problema, a nekoliko koraka će vam značajno pomoći.
U krevetu provodimo oko osam sati svake noći, a spavanje može da bude neprijatno ili čak nemoguće ako kašljete, kijate, češete nos i nikako ne uspevate da se opustite dovoljno.
Razlog za to, čak i ako niste alergični na nju, može biti prašina nakupljena u uglovima, nameštaju i tkaninama, a ona se ponekad zadržava čak i ako vam se čini da dajete sve od sebe da spavaća soba bude potpuno čista.
Međutim, postoje neke sitnice koje možda zaboravljate prilikom čišćenja doma, a mogu da budu vrlo značajne za vaš miran i bezbrižan san.
Prašina u spavaćoj sobi: Zašto je ima toliko i kako je sprečiti?
Ako imate osećaj da brišete prašinu mnogo češće u spavaćoj sobi nego u ostatku svog doma, niste usamljeni u tome. U prostoriji u kojoj spavamo prljavština se nakuplja još više zbog ćelija kože, grinja i vlakana u posteljini, na tepihu, zavesama, nameštaju...
Sve je još komplikovanije za čišćenje ako imate ljubimca koji obožava da se sklupča uz vas u krevetu ili makar u uglu prostorije.
Količinu prašine i prljavštine u spavaćoj sobi, ipak, možete značajno smanjiti ako preduzmete nekoliko ključnih koraka.
- 1. Perite posteljinu jednom nedeljno.
- 2. Kad usisavate, ne preskačite zavese i tapacirung na nameštaju.
- 3. Ne ulazite u spavaću sobu obuveni.
- 4. Odeću koju ste odložili zbog promene godišnjih doba pakujte u (vakuumirane, zbog prostora) plastične kese.
- 5. Uvek brišite sve površine i mokrom krpom.
- 6. Ne dozvoljavajte ljubimcima da ulaze u spavaću sobu, ako je to moguće.
- 7. Neka podovi budu čisti koliko god imate vremena i energije da posvetite tome: usisavajte tepihe i podove dvaput nedeljno, istresite tepih jednom meečno i jednom dnevno čistite pod vlažnim džogerom.
- 8. Pokušajte da imate što manje nameštaja u spavaćoj sobi, naročito onog prekrivenog tkaninama, koje lakše "hvataju" grinje.
- 9. Nabavite isušivač ("odvlaživač") vazduha i trudite se da vlažnost vazduha bude ispod 50% jer grinje obožavaju vlažniju sredinu.
- 10. Koristite i prečišćivač vazduha s visokoefikasnim HEPA filterom i vodite računa o stanju filtera.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Alergije nisu samo dosadne već i opasne po život