pada na drugi dan uskrsa

Šta se radi veče uoči Đurđevdana, a šta na sam praznik? Narodni običaji i verovanja na dan Sv. Đorđa

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici 6. maja slave Đurđevdan, praznik kojim se obeležava sećanje na Svetog Đorđa, koji je veoma cenjen svetac u srpskom narodu, pa se za ovaj dan vezuju brojni običaji

Za Đurđevdan se tradicionalno pletu venci od cveća i njima se kite devojke i, obavezno, ulazna vrata da bi se prizvala srećna godinafoto: Lev Dolgachov / Alamy / Alamy / Profimedia

Đurđevdan je jedan od najvećih praznika među hrišćanima svih crkava, a Sveti Đorđe jedan je od najpoštovanijih svetaca u srpskom narodu, pa Đurđevdan mnogi pravoslavci obeležavaju kao krsnu slavu, dok je kod katolika čestiimendan.


U našoj zemlji toliko ljudi slavi Đurđevdan da je ova slava na drugom mestu u Srbiji po učestalosti, a prva u Republici Srpskoj.


U pitanju je praznik s mnogo običaja koji prizivaju zdravlje i plodnost, kako na sam dan praznika, tako i veče ranije, a uglavnom sve prate rituali koji su nastali još u vreme pagana. Sveti Đorđe je, naime, zauzeo mesto starog srpskog i slovenskog boga plodnosti Jarila i njegovog praznika, pa su se tako održali brojni drevni običaji još iz doba starih Slovena.

 

Sveti Đorđe ubija aždahu na frescifoto: Cristina Ivan/Shutterstock

Šta se radi uoči Đurđevdana?


Veče uoči Đurđevdana domaćini su imali običaj da odaberu dva mlada luka u bašti, od kojih jedan predstavlja sreću, a drugi nesreću. Potom im se perke poravnaju makazama, a na praznik se izjutra proveri koji je više izrastao. U zavisnosti od toga koji je viši luk – pratiće nas sreća ili nesreća tokom godine.

Vernici su imali običaj da veče pre Đurđevdana skupe zelene grančice i da naprave venac koji se kači na vrata. Tako se priziva uspešna godina, ali se u nekim krajevima kićenje izvodilo i sutradan rano ujutru. Prema narodnom verovanju, oni koji u maju okite vrata, prozore i čitavu kuću raznim biljem imaće plodnu godinu.

 

Za Đurđevdan se tradicionalno pletu venci od cveća i njima se kite devojke i, obavezno, ulazna vrata da bi se prizvala srećna godinafoto: Shutterstock / Mila Supinskaya Glashchenko

Uoči Đurđevdana praktikuje se i umivanje vodom koja sadrži dren, zdravac, grab i, obavezno, crveno jaje od Vaskrsa, ali je i ovo običaj koji može da se praktikuje na sam praznik.


Verovanja i običaji na Đurđevdan


Verovalo se da ako je na Đurđevdan vedro – da će biti plodna godina, a ako na ovaj praznik i sutradan bude padala kiša – da će leto biti sušno. Kaže se u Srbiji da koliko nedelja pre Đurđevdana zagrmi, toliko će biti tovara žita te godine.


Postoji verovanje da je Đurđevdan idealan za izvođenje rituala kojima se skidaju čini, tera crna magije i otklanjaju uroci nabačeni tokom prethodnih pet meseci.


U tu svrhu najčešće se izvodi "ritualno umivanje": oko posude u kojoj se farbalo prvo uskršnje jaje, obmotaju se stručci kukureka, omana i ljošćana, a potom se u nju naspe voda i ostavi da prenoći na kućnom pragu ili pored neke biljke, tako da se zorom u nju slije i rosa.

 

Đurđevakfoto: Kovalchuk Oleksandr/Shutterstock

Tom vodom se na Đurđevdan umivaju svi ukućani da bi sa sebe "skinuli čini", uz misao da dobro pobeđuje zlo. Takođe, uoči slave, ispred kuće treba ostaviti dva-tri stručka omana, pa ih, kad se narose, uneti u sobu i okačiti da se suše.


Osušena biljka kasnije se koristi prilikom izvođenja raznih ljubavnih rituala, a veruje se i da čudesnu moć ima i bosiljak koji je u noći pred Đurđevdan pokupio rosu.


Kada smo već kod vode, jedan od najvažnijih đurđevdanskih običaja je kupanje u reci.


Na Đurđevdan se na našim prostorima često sprema kapama, odnosno jelo od spanaća i jagnjetine.

 

BONUS VIDEO

Sveti Zosim Tumanski