Kašalj koji prati pertusis veoma je prepoznatljiv, a jedan lekar je pokazao kako ga najjednostavnije prepoznati
Veliki kašalj (lat. Pertussis), poznat još i kao hripavac i magareći kašalj, bolest za koju smo mislili da je iskorenjena, vratila se i već oduzela više dečijih života u Srbiji.
U pitanju je akutna infektivna bolest koja nastaje kao posledica inficiranjem bakterijom Bordetella pertussis, a ređe bakterija Bordetella parapertussis.
Kako navodi Gradski zavod za javno zdravlje "Beograd", bolest je primarno izazvana toksinom – bakterija se pričvrsti za trepljasti epitel respiratornog trakta i luči toksin koji izaziva paralizu "treplji" i inflamaciju i otežano izbacivanje respiratornog sekreta.
Nakon sedam do 10, a najduže 21 dan od kontakta sa zaraženom osobom pojavljuju se prvi simptomi.
Iako je mogu dobiti i odrasli, češće se javlja kod dece.
Kako zvuči veliki kašalj?
Kao što i samo ime bolesti kaže, nju karakteriše kašalj, a kako je pertusis ponovo postao razlog za zabrinutost često je pitanje kako prepoznati kašalj koji je posledica baš velikog kašlja.
Na internetu postoji mnogo objašnjenjenja lekara i snimaka koji to pokazuju, a dr Džejms O'Donovan, koji stoji iza vrlo popularnog YouTube kanala Doctor O'Donovan, objasnio je da je kod zaraženih primećeno zviždanje prilikom sledećeg udisaja nakon napada kašlja. U svom snimku u kom objašnjava kako zvuči pertusis, on je prikazao snimak upravo tog prepoznatljivog kašlja, koji možete čuti od 2:14.
Faze razvoja velikog kašlja
Prema objašnjenju Gradskog zavoda za javno zdravlje "Beograd", infekcija se deli na više stadijuma.
- U kataralnom stadijumu su dominantni simptomi i znaci slični prehladi (kijanje, curenje iz nosa, blago povišena telesna temperatura ili odsutnost njenog porasta, blag kašalj), koji traju jednu do dve nedelje.
- U drugom, paroksizmalnom stadijumu, sa pojačavanjem simptoma i znakova oboljenja iz prvog stadijuma dolazi do značajnog pogoršanja tegoba u smislu intenziteta i učestalosti kašlja sa paroksizmima, naročito tokom noći. Trajanje drugog stadijuma infekcije je od jedne do šest nedelja. Između napada kašlja osoba ne mora odavati utisak da je bolesna.
- U poslednjem, rekonvalescentnom stadijumu, koji traje nedeljama i mesecima nakon početka bolesti, postepeno dolazi do povlačenja tegoba i potpunog oporavka obolelih.
Zašto je veliki kašalj opasan?
- Najčešća kompikacija velikog kašlja je zapaljenje pluća, koja je i najčešći uzrok smrti kod obolele odojčadi.
- Neurološke komplikacije kao rezultat smanjenog dotoka kiseonika u mozak su konvulzije i encefalopatija.
- Ostale blaže komplikacije su zapaljenje srednjeg uha, anoreksija, dehidratacija, a kao posledica povećanog pritiska prilikom paroksizmalnog stadijuma, dolazi do krvarenja iz nosa, pojave kile i pneumotoraksa.
BONUS VIDEO
Kako izgleda osip roseola kod dece?