Ispijanje toplih napitaka poput čaja može da pomogne u umirivanju kašlja, a određene vrste imaju konkretnije prednosti
Kašalj je refleks kojim se telo služi da očisti disanje puteve, a iako je uobičajen kada smo bolesni, pri raznim virusnim i bakterijskim infekcijama, kašalj mogu uzrokovati razne alergije, astma, pa čak i refluks kiseline.
Ukoliko vaš kašalj prate i drugi simptomi, poput povišene telesne temperature, glavobolje itd. ili je veoma uporan, obavezno se javite lekaru.
Uz njegove savete i propisanu terapiju, možete kao dodatnu pomoć koristiti i prirodna sredstva kao dodatnu pomoć, uključujući, naravno, čajeve.
Čaj od đumbira za kašalj
Medicinska platfroma Healthline izdvaja nekoliko čajeva kao vrlo korisne u slučaju kašlja, a među njima su:
- čaj od meda
- čaj od korena sladića
- čaj od korena belog sleza
- zeleni čaj
- čaj od žalfije
- čaj od nane
- čaj od đumbira
Svi oni poznati su kao efikasni u umirivanju kašlja, a konkretno đumbir je izuzetno popularna namirnica, koja ima široku primenu u narodnoj medicini u Aziji i sve je više naučnih studija koje potvrđuju njeno blagotvorno dejstvo.
Tako je studija iranskih stručnjaka, objavljena 2015. godine, objavljena u medicinskom magazinu Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products (JJNPP) , navela da đumbir ima snažna antiinflamatorna i antioksidativna svojstva koja mogu da pomognu u smirivanju kašljem nadraženog grla i disajnih puteva.
Takođe, istraživanje sprovedeno nad životinjama, obavljeno iste godine u listu Phytotherapy Research, pokazalo je da ekstrakt đumbira značajno smanjuje kašalj kod zamoraca.
Đumbir obiluje hranljivim materijama, a u 100 grama ima oko 80 kalorija, 18 grama ugljenih hidrata, 1,8 grama proteina i veoma malo masti, tek oko 9,75 grama. U đumbiru se nalaze značajne količine vitamina A, B kompleksa, C, D, E, K, zatim su tu kalcijum, gvožđe, magnezijum, fosfor, kalijum, natrijum, folati, cink, bakar...
Upozorenje
Imajte, međutim, u vidu da konzumiranje previše đumbira može da ima neželjene efekte, kao što su osećaj nelagode u stomaku, gorušica i dijareja, a može i da ima negativno dejstvo u interakciji s lekovima za razređivanje krvi.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Stručnjak za ishranu: Ove namirnice su kancerogene, povećavaju šečer i pritisak