bez gladovanja

Kako UBRZATI METABOLIZAM i smršati (bez jo-jo efekta)? 9 namirnica i 4 saveta uz koje ćete izvajati SAVRŠENO TELO

Da biste probudili uspavani metabolizam i da se vaš trud da smršate konačno isplati, primenite ove male cake i "hakujte" svoj metabolizam tako da radi još efikasnije

Ubrzan metabolizam veoma je važan za zdravo mršavljenje bez jo-jo efektafoto: G-Stock Studio/Shutterstock

Metabolizam predstavlja biohemijski proces u ćelijama u kome se hrana pretvara u energiju i veoma je značajan ukoliko želite da se rešite viška kilograma.


Brojna istraživanja pokazala su da su usporen metabolizam i loša probava među vodećim faktorima zašto neke osobe ne mogu da smršaju uprkos redukovanoj ishrani i fizičkoj aktivnosti ili im se, odmah nakon dijete, kilogrami vraćaju.


Zato kada vam neko kaže da ima osećaj da se "goji i posle čaše vode" ili "goji od vazduha", to može da ima nekog smisla – uprkos svem trudu, metabolizam mu ometa proces mršavljenja.

Kako ubrzati metabolizam na prirodan način, uz ishranu?


Dakle, da bi se obezbedilo uspešno mršavljenje bez jo-jo efekta, neophodno je da se metabolizam ubrza, a to se može postići uz praćenje nekoliko jednostavnih saveta i dodavanje određenih namirnica jelovniku.

 

Mršavljenje bez gladovanja i jo-jo efekta nemoguće je ako je metabolizam usporenfoto: megaflopp/Shutterstock

Saveti za ubrzanje metabolizma:

  1. Jedite 5-6 puta dnevno, da bi glikemija bila relativno stabilna ceo dan
  2. Ne preskačite doručak, jer su istraživanaj pokazala da ljudi koji ne doručkuju imaju pet puta veću verovatnoću da budu gojazni
  3. Pijte što više vode, jer je ona uključena u sve biohemijske procese u organizmu, uključujući i metabolizam
  4. Izbegavajte rigorozne dijete, jer gladovanje usporava metabolizam

Hrana za ubrzanje metabolizma


Dijetetičarka Ali Bolman sastavila je za američku medicinsku platformu UnityPoint Health listu namirnica za koje je dokazano da mogu pomoći u ubrzanju metabolizma, odnosno zdravom mršavljenju. Mnoge od njih su bogate vlaknima i proteinima, zahvaljujući čemu će osećaj sitosti trajati duže, odnosno nećete tako često imati iznenadne napade gladi.


Ipak, zapamtite, ubrzanje metabolizma je samo jedan mali deo slagalice za uspešan gubitak težine.

Riba i školjke


Zašto pomaže? Losos, tunjevina, sardine i skuša bogate su omega-3 masnim kiselinama i proteinima, a telo sagoreva nešto više kalorija vareći proteine nego kada vari masti i ugljene hidrate.
Savet: Američko udruženje za srce preporučuje da se masna riba najmanje dvaput nedeljno, a onima koji ne vole ribu da piju suplemente omega-3 masnih kiselina ili dodatak ribljeg ulja.


Mahunarke


Zašto pomažu? Mahunarke su poznate po visokom udelu proteina, pa bi pasulj, leblebije, boranija, grašak, sočivo i druge mahunarke trebalo da se jedu što češće.
Savet: Vodite računa o unosu soli prilikom konzumiranja čorbi s mahunarkama jer natrijum može da se odrazi negativno na kariovaskularno zdravlje.

 

Mahunarke kao pasulj su poznate po visokom udelu proteina, foto: Shutterstock/Di Gregorio Giulio

Ljute papričice


Zašto pomažu? Ovakve papričice sadrža kapsaicin, aktivnu komponentu koja im daje ljut ukus i koja povećava unutrašnju temperaturu tela. To privremeno pomaže u sagorevanju kalorija.
Savet: Možete ih jesti pečene na roštilju, filovane, kuvane na pari, sirove, pržene, a za lepši ukus i manje peckanje služite ih uz umake.


Nemasno meso


Zašto pomaže? Piletina ćuretina i drugo nemasno meso bogato proteinima zahteva više energije da bi se razgradilo u organizmu nego hrana koja sadrži više ugljenih hidrata ili masti. Zato sagoreva više kalorija.
Saveti: Odsecite sve vidljive masti s mesa i živine, uključujući kožicu. Najbolje je da takvo meso pečete, dinstate, kuvate i roštiljate, a probajte da izbegnete prženje.

 

Proteini iz piletine se vare uz utrošnju više energije, što dalje ubrzava metabolizamfoto: SnapFocus/Shutterstock

Niskomasno mleko


Zašto pomaže? Kalcijum i vitamin D koji se nalaze u mleku su neophodni za izgradnju guste mišićne mase, što je veoma važno za opšte zdravlje.
Savet: Niskomasno mleko konzumirajte tako što ćete veče ranije u njemu potopiti ovsene pahuljice.

Brokoli


Zašto pomaže? Kao član porodice kupusnjača, brokoli je pun vode i vlakana, što je odlična kombinacija za smanjenje apetita.
Savet: Jedite brokoli pečen ili kuvan na pari. Može se konzumirati i sirov, s umakom.

 

Brokoli obiluje antioksidansima, vlaknima, vitaminima, mineralima...foto: Bukhta Yurii/Shutterstock

Ovsena kaša


Zašto pomaže? Kako obiluje vlaknima, ovas će vam pomoći da budete siti celo jutro i da se šećer sporije oslobodi u krvotok.
Savet: Potopite ovsene pahuljice veče ranije u vodu, mleko ili jogurt da lepo nabubre i budu mekane i pravite kašu s bobičastim voćem ili drugim koje ima nizak glikemijski indeks.


Bobice


Zašto pomaže? Sve bobičasto voće je niskokalorično i bogato vlaknima, a vrlo ukusno, pa pomaže u smanjenju apetita.
Savet: Najbolje je jesti ih sirove, kao užinu u toku dana, ili u okviru doručka s ovsenom kašom.

 

Borovnice se često nazivaju kraljicom antioksidanasafoto: yanishevska/Shutterstock

Bademi


Zašto pomažu? Bademi su puni zdravih masti, vlakana i proteina, što je kombinacija koja obuzdava glad.
Savet: Pojedite šaku badema kao užinu između obroka ili ih iseckajte u salatu.

 

BONUS VIDEO

Dijeta s jajima