Sada već pravi svetski hit, pesma In corpore sano navela nas je da razmislimo o svom organizmu i svemu onome što se dešava u njemu, a da toga nismo ni svesni. Evo zašto treba da budemo srećni zbog autonomnog nervnog sistema i da mu budemo zahvalni na svemu što radi.
Autonomni nervni sistem je zadužen za različite procese u našem organizmu. On je deo perifernog nervnog sistema i reguliše, između ostalog, rad srca, disanje i varenje, dakle sve one radnje koje se refleksno odvijaju i na koje ne možemo da utičemo.
Kako zapravo funkcioniše ova struktura?
Autonomni nervni sistem radi na osnovu otga što prima informacije iz spoljašnosti i ostalih delova tela i sprovodi ih u delo. Sastoji se od simpatikusa i parasimpatikusa, gde jedan stimuliše određenu radnju, a drugi je inhibiše. Za stimulaciju je zadužen simpatikus, a za inhibiciju parasimpatikus.
Na primer, simpatički nervni sistem će stimulisati protok krvi i podizati krvni pritisak, dok će parasimpatički da ga snižava.
Evo šta sve kontroliše autonomni nervni sistem, a da toga niste ni svesni.
- Varenje
- Krvni pritisak
- Rad srca
- Uriniranje i defekacija
- Temperatura tela
- Metabolizam
- Balans elektrolita
- Emocionalni odgovor
Ukoliko dođe do neslaganja simpatikusa i parasimpatikusa, to može izazvati različite probleme, a najčešći razlozi su upotreba droga i alkohola, rak, dijabetes, godine starosti, Parkinsonova bolest i različita autoimuna oboljenja.