Ukoliko imate problem sa stolicom, ponekad rešenje nije da promenite način ishrane već – položaj na šolji.
Otkako svaki dom ima toalet, "velika nužda" se uglavnom obavlja na isti način: sedneš, obaviš, pustiš vodu. Međutim, ako vam je ponekad problem da ispraznite creva, od koristi bi mogao da vam bude jedan interesantan metod.
Tajna je, naime, u posebnoj pozi koji bi mogla da vam pomogne da brže "završite posao".
Kako funkcioniše proces varenja?
Dok se hrana kreće iz želuca prema tankom crevu, probavni sokovi je razgrađuju. Hranljive materije prolaze kroz zid tankog creva i ulaze u krvotok, a ostaci se mešaju s vodom u debelom crevu i formiraju stolicu.
Feces ostaje u rektumu, na kraju debelog creva, čiji kraj obavija mišić puborectalis. On je u obliku latiničnog slova U, savijen tako da drži stolicu unutra dok ne budete spremni, slično kao što pregib u baštenskom crevu sprečava vodu da izađe.
Kad je vreme za pražnjenje creva, rektum se skuplja, a puborektalni mišić se opušta i vi možete da se olakšate.
Kako ubrzati pražnjenje creva?
Otkako su nam dostupne ve-ce šolje, sedenje se podrazumeva prilikom obavljanja nužde, ali već neko vreme se priča o starom metodu za pražnjenje debelog creva – čučnju.
Ovo je dugo smatrano prirodnim položajem u raznim kulturama, a zapravo bi moglo da ubrza ceo proces.
Kada sedite, time se zadržava pregib u debelom crevu, pa je potrebno više truda da biste se olakšali. Čučanj, s druge strane, opušta puborektalni mišić i ispravlja debelo crevo, pa stolica može lako da izađe. Rezultat je da sve traje kraće i manje se naprežete.
Ovaj metod toliko je popularan proteklih godina, da su se na tržištu pojavile stoličice na koje možete da podignete noge kako biste čučnuli dok ste na šolji ako se ukaže potreba.
BONUS VIDEO
Dr Perišić otkrio simptome 3 najzastupljenija virusa u Srbiji