U konsultaciji sa svojim lekarom, uz propisanu terapiju, probajte i neki od ovih saveta kako bi vam gastrointestinalni trakt što pre radio normalno
Gastritis, zapaljenje sluzokože želuca, jedno je od najčešćih boljenja gastrointestinalnog sistema i stanje koje se ne sme ignorisati.
Budući da je sluzokoža koja oblaže želudac izuzetno značajna za proizvodnju želudačne kiseline i varenje, njena upala može da poremeti normalan rad čitavog gastrointestinalnog trakta.
Kako želudac više ne može da obavlja svoje funkcije pravilno, postaje podložan negativnom dejstvu mikroorganizama, pa je važno javiti se lekaru blagovremeno i učiniti što pre sve što je moguće da ublažite simptome gastritisa.
Kako piše medicinska platforma Healthline, postoji nekoliko sitnih koraka koje možemo preduzeti prilikom lečenja gastritisa.
Antiinflamatorna ishrana
Healthline preporučuje način ishrane zasnovan na namirnicama koje smanjuju upalu, odnosno na izbegavanju hrane koja može da izazove iritaciju sluznice želuca.
Koja će namirnica biti okidač za pogoršanje gastritisa zavisi od osobe do osobe, a može vam koristiti vođenje dnevnika tokom nedelju dana kako biste tačno identifikovali hranu koja vam stvara smetnje.
Uglavnom je neophodno eliminisati iz ishrane:
- visokoprerađenu i konzervisanu hranu
- namirnice s visokim sadržajem glutena
- kisele i mlečne namirnice
Studija objavljena 2016. u magazinu Przeglad Gastroenterologiczny pokazala je da dodavanje klica brokolija i svežih borovnica u ishranu može da pomogne telu da se izbori protiv gastritisa. Takođe, ukoliko osoba ima utvrđenu alergiju na gluten, od koristi joj je i bezglutenska ishrana za smanjenje simptoma gastritisa.
Probiotici
Probiotici su poznati po tome što poboljšavaju varenje i održavaju redovno pražnjenje creva, a unos više dobrih bkaterija mogao bi da zaustavi širenje helikobakterije, odnosno Helicobacter pylori.
Pored probiotika u kapsulama, preporučuje se da se oni unosi hranom, i to jogurtom i fermentisanim povrćem poput kiselog kupusa.
Ekstrakt belog luka
Najmanje 50 procenata svetske populacije ima Helicobacter pylori, tvrdi se u studiji tajvanskih naučnika objavljenoj 2014. u medicinskom časopisu World Journal of Gastroenterology. Ova bakterija može da dovede do pojave gastritisa, a navodno od pomoći protiv nje može biti ekstakt belog luka.
Stručnjaci italijanskog Univerziteta "G. d'Annunzio" objavili su 1996. u listu FEMS Immunology and Medical Microbiology studiju u kojoj se tvrdi da je konzumiranje ekstrakta belog luka efikasan način da se uništi H. pylori, ali je pregled više studija iz 2018. pokazao da za to još uvek nema dovoljno dokaza.
Stoga je svakako potrebno više istraživanja.
BONUS VIDEO
Masaža protiv nadutosti stomaka