može da bude opasan po život

Ovo je PRVA POMOĆ kod ujeda STRŠLJENA: Šta uraditi ako krene da leti oko vas?

0

Ubod ovog letećeg insekta može da bude veoma ozbiljan

foto: Shutterstock / colin robert varndell
foto: Shutterstock / colin robert varndell

Ubod stršljena može da bude veoma opasan ukoliko je osoba alergična na ujed ose ili pčele, pa samim tim i stršljena.

 

Obično ne napadaju ljude iz čista mira, ali kada su u krizi za vodom i hranom mogu da budu nervozni, a tada napadaju koga i šta stignu.

 

To nije slučaj sa pčelama i bumbarima, koji napadaju samo u obrani, odnosno ako se osećaju ugroženo.

 

 

Ukoliko se nađete u njihoj blizini, važno je da im se ne približavate i da ostanete pribrani, već da reagujete brzo i da budete oprezni. 

 

Ubod stršljena daleko je manje opasan nego što većina ljudi misli.  Pri ubodu stršljen ispušta manju količinu otrova, a i sam otrov je manje toksičan od pčelinjeg.

 

Ipak, iako je manje otrovan mnogo je više bolan, jer stršljen ima dužu i deblju žaoku. Ono što je važno,u prirodi je stršljen vrlo bitan jer čisti prirodu od lešina, te šumari ne dozvoljavaju da se uništava.

 

Stršljen
Stršljenfoto: Shutterstock / ThomasLENNE

 

Stršljen je ugrožena vrsta te je kao takav uvršten u crvenu listu ugroženih životinja. U nekim zemljama kao npr. Nemačkoj za uništavanje stršljena propisane su vrlo visoke kazne.

 

Stršljeni najčešće grade gnezda u dimnjacima, šupama i na tavanima, zatim, u zapuštenim objektima, u šupljem drveću, u krošnjama...

 

U jednom gnezdu zna da bude do 700 jedinki, zato je izuzetno važno da, ukoliko naiđete na takvo gnezdo, nikako ne pokušavate to sami da rešite jer može da bude kobno. Mnogo mudrije je pozvati stručnjake iskusne u takvim situacijama.

 

 

Ukoliko se približite gnezdu i uznemirite stršljene, oni će masovno krenuti u napad, a s obzirom na to da jedan može da vas ubode više puta, napad stršljena može da bude vrlo opasan. 

 

Za osobe sklone alergijskim reakcijama najbolja prevencija je izbegavanje ovih insekata. Izbegavajte boravak u baštama i voćnjacima blizu cveća ili prezrelog voća. Takođe, ne uznemiravajte ove opasne insekte, ne mašite rukama jer zbog toga mogu da postanu agresivniji

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by gabriel (@matis_gabin)

 

Ne trestite stare grane s drveća jer ovi opasni insekti često onde imaju gnezda. Ukoliko opasni insekt sleti na ruku pažljivo ga skinite povlačenjem papirnate maramice po ruci. Ne hodajte bosonog po travi jer neki od ovih opasnih insekata rado borave u detelini. Izbegavajte nošenje preširoke odeće u koju bi opasni insekti mogli da se zavuku i postanu agresivni.

 

Ukoliko ipak do uboda dođe najbolje je da pomoć potražite u najbližoj zdravstvenoj ustanovi, a do tada na mesto uboda stavite hladne obloge i ukoliko ste alergični popijete lek protiv alerije. 

 

 

 

 

 

 

makonda-tracker