Za godinu dana, bolesti srca i krvnih sudova u našoj zemlji odnesu više od 55.000 života, a ova stanja moguće je primetiti na vreme i držati pod kontrolom.
Prema nekim podacima, u svetu svakog dana od posledica neke od bolesti srca i krvnih sudova umre prosečno 49.000 ljudi, dok je Institut za javno zdrvlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" u septembru 2021. saopštio da je u Srbiji tokom 2020. od oboljenja srca i krvnih sudova preminulo 55.305 оsоbа — 25.617 mušкаrаcа i 29.688 žеnа.
Kako je tada navedeno na sajtu "Batuta", "bolesti srca i krvnih sudova sa učešćem od 47,3 odsto, u svim uzrocima smrti, vodeći uzrok umiranja u Srbiji". Zbog toga je veoma važno preventivno delovati na pojavu ovih stanja i redovno posećivati lekara.
Postoji nekoliko kućnih "testova" koji će vam pomoći da utvrdite imate li neki problem sa srcem čak i ako do sada on nije ispoljavao simptome.
- Test stepenicama
Nedavno sprovedeno istraživanje Evropskog kardiološkog društva pokazalo je da na dobro stanje srca ukazuje sposobnost da se popnete na četvrti sprat za manje od jednog minuta.
— Test stepenicama je lak način da proverite zdravlje srca — istakao je autor studije dr hesus Peteiro, kardiolog Univerzitetske bolnice u Korunji. — Ako vam treba više od jednog i po minuta da se popnete na četvrti sprat, vaše zdravlje je ispod optimalnog i dobra je ideja konsultovati se s lekarom.
Ova studija provedena je kako bi se ispitala veza između dnevnih aktivnosti (kakvo je penjanje uz stepenice) i rezultata dobijenih prilikom laboratorijskih testiranja.
— Ideja je bila da se pronađe jednostavan i jeftin metod za procenu zdravlja srca — kaže Peteiro.
- Aerobne vežbe
Ovakav vid fizičke aktivnosti može da poboljša cirkulaciju i pomogne u smanjenju krvnog pritiska i usporavanju srčanog ritma.
— Iako nisu specifične kao test stepenicama, aerobne vežbe mogu da budu pokazatelj zdravlja vašeg srca — ističu iz fitnes mreže Generation Iron. — Na primer, ako neočekivano izgubite dah tokom lagane aerobne vežbe, možda imate neko skriveno srčano oboljenje. Ovo može da se ispostavi i ako se osećate iscrpljeno nakon kraćeg vežbanja jer možda nemate u krvi dovoljno kiseonika koji bi dospeo do mišića.
- Narukvica za praćenje krvnog pritiska
Ne morate svuda da nosite aparat za pritisak — nabavite laganu narukvicu za praćenje pulsa i krvnog pritiska ili je povremeno pozajmite od nekoga ko je poseduje kako biste s vremena na vreme proverili svoje stanje, umesto da to činite samo na sistematskim pregledima. Uz pomoć ovog "gedžeta" ćete moći da proverite u kakvoj ste formi u skladu sa svojim godinama, polom i telesnoj težinom.
Idealan broj otkucaja srca u mirovanju za odrasle je između 60 i 100 otkucaja u minutu, a osobe koje su u izuzetnoj formi mogu da imaju otkucaje srca i ispod 60. Ova narukvica meri i krvni pritisak, a ukoliko je on svaki put 130/80 ili više moguće je da patite od hipertenzije.