Sve češće se u poslednje vreme u javnosti pominje ovo stanje koje podrazumeva smanju funkciju štitaste žlezde i može izazivati brojne komplikacije — ali samo ako na vreme ne posetite endokrinologa
Hašimotov tireoiditis je stanje pri kojem dolazi do oštećenja funkcije štitne žlezde i poznato još kao Hašimotova bolest i hronični autoimuni limfocitni tireoiditis. Ime je dobilo po japanskom lekaru i naučniku Hakaru Hašimotou, koji ga je prvi opisao davne 1912. godine.
- Šta podrazumeva?
Kod osoba kojima je dijagnotikovano ovo oboljenje, bela krvna zrnca i antitela napadaju i razaraju tkivo štitne žlezde, što dalje vodi do smanjene proizvodnje tiroidnih hormona, odnosno hipotireoze. Zbog toga je ovo stanje glavni uzrok smanjenja funkcije štitaste žlezde.
Uglavnom se javlja kod žena — čak sedam puta više. Medicina još uvek nije sigurna zbog čega ćelije imunog sistema na ovakav način razaraju tireoidu, ali se veruje da su vodeći faktori pol i genetska sklonost. Iako su zabeleženi slučajevi Hašimotove bolesti kod mladih žena, najčešće se javlja između 40. i 60. godine.
- Koji su simptomi Hašimotovog tireoiditisa?
Budući da pokazatelji ove bolesti nisu svojstveni samo njoj, mnogi pacijenti isprva ne posumnjaju na problem sa štitnom žlezdom. Početak bolesti uvek prati vrlo malo i čak nimalo simptoma, a uglavnom su nespecifični i pojačano se pojavljuju kako bolest napreduje. To su:
- osećaj umora
- pospanost
- nedostatak energije
- poremećaj koncentracije
- osetljivost na hladnoću
- osećaj nelagode u predelu vrata
- gojenje
- poremećaj menstrualnog ciklusa
- usporenost
- konstipacija
- suva koža
- pojačano opadanje kose i njen loš kvalitet
- lomljivi nokti
- bolovi u zglobovima
- grčevi u mišićima
- slabost mišića u donjem delu tela
- promuklost
- osećaj utrnulosti
- zmanjeno znojenje
- Kako se dijagnostikuje Hašimotova bolest?
Ukoliko se lekaru požalite na ove simptome, on će predložiti da proverite nivo TSH hormona, odnosno hormona koji se sintetiše u prednjem režnju hipofize i koji reguliše koncentraciju hormona štitne žlezde, a za analizu se uzima venska krv. Od laboratorijskih nalaza je potrebno dobiti još i FT4 i FT3, hormone esencijalne za normalan rast i razvoj organizma, kao i za regulaciju mnogih metaboličkih procesa. Preporučuje se da se odrede i markeri autoimunog procesa u štitastoj žlezdi — TPOat i TGat, zatim hormon hipofize prolaktin, kao i kompletna krvna slika, masti i osnovni metabolički panel analiza. Uz to, obično se izvodi i ultrazvučni pregled štitaste žlezde.
Jedna od retkih poznatih ličnosti koja je otvoreno pričala o svojim zdravstvenim problemima je pevačica grupe Hurricane Sanja Vučić, koja je svojevremeno ispričala kako joj je dijagnostikovano ovo oboljenje.
— Počela sam da osećam hroničan umor, bila sam razdražljiva, neraspoložena, koža mi se sušila, nisam imala energije. Nisam znala šta mi je, išla sam i kod psihijatra, pa mi je dao antidepresive, ali nisam počela da ih pijem. Pomislila sam da imam problem s hormonima, pa sam otišla kod ginekologa. Ona je posumnjala da je u pitanju Hašimoto, jer i ona sama ima to — ispričala je Sanja.
— Radila sam analize hormona štitne žlezde, išla sam na ultrazvuk i tada su mi rekli da je u pitanju hašimoto tireoiditis. Moram da pijem terapiju do kraja života verovatno, jer štitna žlezda ne luči hormone, pa ih pomoću terapije veštački proizvodi. Bilo mi je teško da prihvatim to, ali brzo sam se privikla. U principu, nije to ništa strašno — ohrabrila je pevačica sve koji se suočavaju s ovom dijagnozom.
- Kako se leči Hašimotov tireoiditis?
Ukoliko štitasta žlezda i dalje funkcioniše normalno, lekar će preporučiti samo praćenje stanja, dok su kod narušene funkcije tireoide neophodni medikamenti. To uglavnom podrazumeva nadoknađivanje levotiroksina, sintetičkog hormona koji zamenjuje hormon štitne žlezde tiroksin (T4) i koji nema neželjene efekte. Osobe kojima je potreban ovaj lek najverovatnije će ga koristiti celog života, a njegovom redovnom upotrebom postiže se normalan nivo hormona i povlačenje simptoma bolesti. Naravno, neophodne su redovne analize kako bi se pratilo ovo stanje i da bi lekar menjao doze leka u skladu s trenutnim stanjem.
Što se tiče ishrane, preporučuje se izbalansiran i zdrav način ishrane, uz raznovrsno voće i povrće, zatim semenke suncokreta, morsku ribu i riblja ulja, integralne žitarice, mahunarke.. Preporučuje se da se smanji unos kikirikija, kupusa, kelja, senfa, soje, brokolija, pasulja i lanenog semena, zbog uticaja na hormone štitne žlezde ili na apsorpciju lekova, kao i da se ove namirnice ne kombinuje. Idealna je ishrana zasnovana na biljnim vlaknima, a koristiće i pojačan unos vode — najmanje 8-12 čaša dnevno.
- Šta ako se ne leči?
Ukoliko pacijent ne dobije adekvatnu terapiju, Hašimotov tireoiditis može da izazove brojne komplikacije, od kojih su samo neke visok holesterol, srčani problemi, anemija, gubici svesti, smanjen libido, depresija, a nedavno istraživanje etiopskih naučnika čiji su rezultati objavljeni 2016. u naučnom listu "Međunarodni časopis reproduktivne biomedicine" pokazalo je da nelečena Hašimotova bolest u trudnoći vodi razvoja srčanih, moždanih i bubrežnih defekta kod ploda.