da li ste znali?

OD DANAS ZABORAVITE NA PROBLEME SA NESANICOM: Profesorka bihevioralne medicine tvrdi da vam lekovi nisu potrebni!

0

Više od dve decenije Rejčel Manber pomaže pacijentima da se oslobode loših navika, prestanu da uzimaju lekove za spavanje i sami utonu u san.

devojka-pokušava-da -spava
foto: Profimedia

Frustrirani i umorni ljudi prevrću se u krevetu po celu noć tražeći udobno mesto koje ne pronalaze. Drugi se odriču večernjih izlazaka ili čak odlazaka na odmor kako ne bi pokvarili raspored spavanja.

 

Treći se, opet, toliko uznemire pred spavanje da razmišljaju da uzmu lekove. Kad razgovarate sa nekim ko dobro spava i pitate ga: „Kako uspevaš da zaspiš?“, verovatno će vas gledati zaprepašćeno, jer on ne radi ništa, spavanje je automatski proces.

 

"Kad razgovarate s nekim ko ima problema sa spavanjem, imenovaće dugačak spisak stvari koji radi pokušavajući da zaspi. I upravo taj napor stvara uzbuđenje i ometa san. Umesto da pokušavate da zaspite, dozvolite da vam san sam dođe" - kaže stručnjak za san Rejčel Manber, profesorka psihijatrije i bihevioralne medicine na Univerzitetu Stanford.

 

Više od dve decenije Rejčel Manber pomaže pacijentima da se oslobode loših navika, prestanu da uzimaju lekove za spavanje i sami utonu u san.

 

Njen metod je kognitivna bihevioralna terapija za nesanicu, tretman koji može da poboljša san tako što pomaže pacijentima da promene svoja uverenja i ponašanja.

 

Više lekara je postalo svesno ove terapije od kada je američko Udruženje lekara izdalo vodič 2016. godine nazivajući je prvom linijom u lečenju hronične nesanice kod odraslih i dajući joj prednost u odnosu na lekove za spavanje. Nije da lekovi za spavanje ne deluju, ali oni mogu imati neželjene efekte, a takođe nisu namenjeni za dugoročnu upotrebu. Takođe, jednom kada pacijenti prestanu da ih uzimaju, nesanica se može vratiti, što će zahtevati novu turu lekova.

 

devojka-pati-od-nesanice
foto: Shutterstock

 

"Suprotno tome, uz pomoć kognitivno bihevioralne terapije za nesanicu staćete na put besanim noćima bez upotrebe lekova i naučićete potrebne veštine koje vam niko ne može oduzeti, pa možete da ih koristite kad god se nesanica vrati. Kada se posećuje stručnjak, nesanica se obično poboljšava za četiri do šest sesija, ali pomoću tih naučenih veština mnogi mogu sami da pronađu olakšanje kod kuće" - ističe Manber.

 

Možda ne možete da kontrolišete kada ćete zaspati i da li ćete imati nesanicu, ali možete da kontrolišete kada ćete se ujutru probuditi. Ako se uvek budite u isto vreme, time punite svoj unutrašnji biološki sat koji kontroliše spavanje i budnost. Manber predlaže da odaberete vreme buđenja koje odgovara vašem cirkadijalnom ritmu.

 

"To stvara vrlo stabilan biološki sat. Ako promenite vreme buđenja, signal će postati slabiji i neće podržati vaš san. Kada je vaš sat stabilan, počinjete da se osećate pospano manje-više u isto vreme svake noći. Zato morate da počnete od jutra" – ističe Manber i dodaje da je mnogo problema sa spavanjem uzrokovano neredovnim rasporedom, zbog čega treba da izbegavate iskušenje da spavate duže, čak i kada ste na odmoru.

 

 

 

 

 

makonda-tracker