Nemojte odmah posezati za kupovnim hemikalijama, već se setite kako su to naše bake radile.
Pre nego posegnete za bocom kupovnog deterdženta uzmite obično alkoholno sirće koje sigurno imate u svojoj ostavi. Alkoholno (belo) sirće (ne vinsko ili jabukovo!) ima široku primenu u domaćinstvu, baš kao limun i soda bikarbona. Miris sirćeta brzo izlapi pa to ne treba da vas brine.
Najbolje sredstvo za čišćenje frižidera i zamrzivača.
Mešavina sirćeta i vode (omer 1:10) savršeno čisti staklene površine (prozore, staklo na rerni, stakla kabine za tuširanje). Mešavinu sipajte u bocu sa pumpicom, jer će vam to olakšati primenu.
Najbolje sredstvo za čišćenje frižidera i zamrzivača je upravo belo sirće pomešano sa toplom vodom.U zdelu sipajte pola vodu, pola sirće i stavite u mikrotalasnu i uključite je. Sirće će isparavati i topiti masnoću i mrlje. Nakon toga obrišite unutrašnjost suvom krpom.
Redovno, nakon svake upotrebe, obrišite rernu krpom natopljenom sirćetom.
Ključajuće sirće sipajte u slivnike. Tako ćete očistiti cevi i sprečiti nakupljanje naslaga.
Sirćetom možete ukloniti kamenac iz kuvala za vodu tako što ćete u kuvalo sipati 1 litar vode i pola litra sirćeta (ili manje ako je kamenca manje). Prokuvajte i ostavite da stoji neko vreme. Nakon toga prokuvajte nekoliko puta samo vodu da uklonite miris sirćeta.
Isti način primenite i kod čišćenja aparata za kafu. Neka sirće prođe kroz aparat, pa ponovite postupak samo sa vodom nekoliko puta da se ukloni miris sirćeta.
Sipajte sirće u peglu koja radi na paru i sačekajte da sirće ispari. Nakon toga ponovite postupak nekoliko puta sa vodom.
Sirće upija miris duvana
Masne mrlje sa kuhinjskih površina očistite mešavinom vode i sirćeta u omeru 1:1.
Mrežice sa slavina ostavite nekoliko sati u sirćetu, isperite i uklonit ćete kamenac.
Krpu natopite sirćetom i obložite slavinu na kojoj ima kamenca. Nakon sat vremena omekšao kamenac jednostavno obrišite.
Podove prekrivene pločicama očistit ćete savršeno vodom i sirćetom.