Naše bake pravile su slatko od ruža, ali daleko od toga da je ovaj cvet jedini zastupljen u kuhinji
Sigurno ste čuli za delikatese koje su pripremale naše bake, kao što su slatko od ruža ili liker od ljubičica, a novi trendovi u ishrani izbacuju u prvi plan upravo takvu hranu: jestivo cveće u poslednje vreme glavni je specijalitet elitnih restorana širom sveta.
Cvetovi tikvica, nevena, jasmina, hibiskusa i dragoljuba najviše se pominju u tom kontekstu, ali to je samo deo “šarene ponude” jer još mnogo toga i te kako zaslužuje pažnju – baštenski karanfil, dan i noć, lepa kata, ukrasni slez, monarda, jorgovan, gladiola… Čak i ako niste spremni za eksperimentisanje ukusima, jestivo cveće možete koristiti kao dekoraciju. Pogledajte samo čega sve tu ima…
Begonija
(Begonia tuberhibrida)
Jestive su samo latice gomoljastih begonija, koje imaju ukus sličan limunu i finu, nežnu teksturu. Iseckani cvetovi dodaju se u salate i sendviče, ali zbog visokog sadržaja oksalata ne preporučuju se osobama s kamenom u bubregu i obolelima od gihta.
Ukusni preliv s begonijama
Sastojci:
- kašika meda
- kašika soka od sveže isceđene pomorandže
- kašičica izrendane kore pomorandže
- ½ kašičice limuntusa
- ½ šolje jogurta
- 4 velika cveta gomoljaste begonije
Priprema
Pomešajte med, sok i koru pomorandže, limuntus i jogurt, dobro sjedinite masu i odložite činiju u frižider. Prelijte ovom masom salatu i okolo poređajte cvetove gomoljaste begonije kojima ste uklonili donji deo.
Dnevni ljiljan
(Hemerocallis)
Ovaj krupni cvet priprema se slično kao onaj od tikvica – dinsta se, pohuje, ili puni ukusnim nadevom, dok je iseckan predivna dekoracija supama i pečenom krompiru. Vodite računa o tome da se odrednica “jestiv” odnosi samo na hemerokalis a ne na ostale vrste ljiljana među kojima ima i toksičnih biljaka.
Prženi cvetovi hemerokalisa
Sastojci:
- 12 cvetova hemerokalisa (dnevnog ljiljana)
- 1 jaje umućeno s kašikom vode
- 1 šolja brašna
- ulje
Priprema
Umočite cvetove u jaja, potom ih uvaljajte u brašno i pržite na zagrejanom ulju dok ne porumene.
Baštenski karanfil
(Diantus chinensis)
Ovaj cvet, kod nas poznat i kao turski karanfil, koristi se za pripremanje kolača, ali i kao šarena dekoracija sladoleda, voćnih salata, sosova, jela od morskih plodova, čak i pomfrita. Obavezno uklonite beli deo na dnu latica jer je pomalo gorak.
Marmelada od baštenskog karanfila
Sastojci:
1 šolja žutog šećera
1 šolja vode
2 šolje cvetova baštenskog karanfila
Priprema
Stavite vodu u šerpu, sipajte šećer, zagrejte do ključanja, pa kuvajte dok ne dobije gustinu sirupa. Potom dodajte cvetove i kuvajte na laganoj vatri dok smesa ne postane kašasta. Sipajte u sterilisane teglice i ostavite da se ohladi, a potom odložite u frižider gde može da stoji oko mesec dana.