Većini žena je osim prekomerne telesne težine još veća preokupacija - celulit. Evo nekoliko praktičnih saveta kako da ga se trajno rešite.
Neretko primećujemo kako vitke žene, ali i mlade devojke, imaju na nogama karakteristične "džepiće" pomorandžine kore, odnosno celulita. U ređim slučajevima moguć je i kod muškaraca, ali se većinom javlja kod žena nakon puberteta jer je povezan s metabolizmom estrogena, prenosi Stil.
Satistika kaže da čak 85 do 98 odsto žena ima celulit, koji je estetski, a ne zdravstveni problem.
Kako sprečiti stvaranje celulita
Pre svega, potrebno je da osigurate dovoljno tečnosti vašem telu (barem dve litre dnevno) kako bi se pospešila razmena materija, a samim tim i uklanjanje toksina. Pri tome se prvenstveno preporučuju obična voda i biljni čajevi, od kojih treba istaći one za podsticanje cirkulacije i detoksikaciju organizma. To su čaj od koprive, peteljki trešanja i rastavića. OVI čajevi imaju 3 puta jači efekat nego sat vremena vežbanja u teretani!
Prerađene i slane namirnice poželjno je izbaciti iz jelovnika, a integralne žitarice, voće i povrće postaviti kao temelj svakodnevne ishrane. Kao glavni izvor proteina preporučuje se konzumiranje ribe. Kako bi se pospešilo uklanjanje štetnih, otpadnih materija iz organizma preporučljivo je povećati unos namirnica bogatih vitaminom C (obojeno voće i povrće, prirodni voćni sokovi), kalijumom (banane, kajsije, breskve, pomorandže, pasulj, integralne žitarice, orašasti plodovi) i na taj način pobediti celulit iznutra.
Dodatno, poželjno je povećati unos artičoka, kupusa, špargli i ananasa jer deluju kao prirodni diuretici, pomažući izlučivanje viška tečnosti, a time pomažu i detoksikaciju organizma.
Čest problem koji doprinosi gomilanju otpadnih materija u organizmu, a time i nastanku celulita jeste zatvor. U cilju regulisanja stolice poželjno je, uz hranu bogatu prehrambenim vlaknima (integralne žitarice, voće i povrće), u ishranu uvrstiti prirodne laksative, poput suvih šljiva, pšeničnih klica, lanenih semenki i ovsene kaše, ali i probiotičke namirnice.
Probiotici, koje je najbolje jesti ujutro, blagotvorno deluju na ceo probavni sistem, a celo zrno ovsa bogato je vlaknima koja se teže vare i troši se više energije na probavu", objašnjava nutricionista Nataša Šoštarić za 24sata.hr.
U ishrani je, uz doručak, ručak i večeru, potrebno uvesti i dva međuobroka.
"U međuobrok pokušajte da ubacite mladi spanać i jabuku koja je izvor dijetetskih vlakana, minerala poput gvožđa i vitamina, poput vitamina C, koji ima visok antioksidacioni potencijal. Čia semenke su nutritivno vrlo bogate, ali ne sadrže puno kalorija, a bubrenjem podstiču osećaj sitosti.
Tuna je odličan izvor visokokvalitetnih proteina i nezasićenih masnih kiselina, pa je odlična za poslednji obrok u danu.
Prokelj i brokoli spadaju među funkcionalnu hranu i sadrže supstance poput alfa lipoične kiseline za koju se smatra da obnavlja kolagenska tkiva", zaključuje nutricionista.