Ni sva uporna nagovaranja da se predomisli nisu je pokolebala evo gotovo tri decenije, piše Lepa i srećna. Rođena i odrasla u Nemačkoj, u restoranima je često bila u neprilici jer na meniju nije bilo ničega za nju. A kad je sa dvadesetak godina došla u Tursku, očevu rodnu zemlju, otkrila je pravi raj.
Turska kuhinja je po meri vegetarijanaca. Ako na meniju i nema jela za njih, svaki kelner će im bez oklevanja reći da to nije problem i da će u kuhinji već pripremiti nešto po njihovom ukusu", otkrila je Selma Ergeč u jednom intervjuu.
Ne zna se da li je mama danas jednogodišnje Jasmine, koju je dobila sa izdavačem Džanom Ozom, tokom trudnoće menjala režim ishrane, ali se zna da i sada vodi zdrav život.
Rode posetile princezu Hatidže: Turska glumica Selma Ergeč postala mama (FOTO)
Živim zdravo... Pušenje mi je jedini porok i njega ne mogu da ga se odreknem", kaže ona.
A onda sa stidljivim osmehom otkriva još jedan porok koji indirektno ima veze sa zdravim životom:
U restoranu prosto ne mogu da skrenem pogled sa tanjira onog ko naruči iskender kebap, što ume da bude neprijatno. I da nisam vegetarijanka, svaki dan bih jela taj specijalitet."
Iskender je jelo nastalo sredinom 19. veka, a ime je dobilo po svom tvorcu. Naime, porodica momčića Iskendera pekla je meso na ražnju i u tandori i prodavala ga na licu mesta. Kako je pečenje trajalo dugo, Iskender je morao rano da ustaje i nadgleda vatru.
Zato je počeo da razmišlja kako da se postupak pojednostavi a da se pritom ne zgubi na ukusu. I došao na ideju da se meso bez kostiju naniže na ražanj, a da ražanj stoji uspravno i da se spoljašnji pečeni sloj nožem odseca a pečenje nastavi do kraja. To se danas zove doner, takvu ćevabdžinicu je otvorio i Burak Ozčivit.
Burak Ozčivit: Džentlmenski potez koji bi kupio SVAKU damu (FOTO)
No, Iskenderu se nije dopalo kako takvo meso izgleda na tanjiru, pa je osmislio i način serviranja. Tako je nastao brend Iskender. Jelo možete spremitii i u kućnoj varijanti.
Recept vas čekana idućoj strani!
Iskender kebab
Sastojci:
Za doner:
400 g telećeg ili drugog krtog mesa u komadu
2 kašike biljnog ulja
2 kašike maslaca
so, majčina dušica
Za sos:
1 kašika ulja
1 kašika maslaca
1 kašika paradajz pirea
1 čaša rendanog paradajza
1 čaša tople vode
3 kašike kečapa
Za serviranje:
2 lepinje
kašika maslaca
Za prelivanje:
gusto kiselo mleko
nekoliko kašika rastopljenog maslaca
Priprema:
Meso staviti u zamrzivač na oko dva sata kako bi se moglo iseći na tanke, tanke listiće. Lepinje iseći na komadiće i kratko propržiti (da budu tople ali ne i hrskave) ili pak zagrejati u rerni. Listiće mesa peći na teflonu (tako da svaki dodiruje tiganj) dok ne omekšaju. Ako treba, dodati malo vode dok sasvim ne omekša.
Za prste se lepi: Teheran pilav od pirinča i šargarepe
Sos:
Na masnoći pržiti paradajz pire dok ne ispari sav miris, potom dodati rendani paradajz i toplu vodu pa pustiti da vri. Neposredno pred kraj dodati kečap i so. Širok tanjir zagrejati u rerni na 50 stepeni (da drži toplotu hrane). U posebnom tiganju zagrejati 2 kašike ulja i 2 kašike maslaca, u to prebaciti meso, preko njega posuti so i majčinu dušicu pa kratko propržiti.
Na zagrejani tanjir staviti tople komadiće lepinje, preliti ih kašikom zagrejanog maslaca, preko njih sipati sos i odozgo poređati meso. Preko mesa se opet može staviti sos i preliti zagrejanim maslacem. Odozgo ili sa strane staviti kiselo mleko i po želji baren pirinač.