umereno

Ako se ovako tuširate, pravite veliku GREŠKU: Zbog ovoga vam je tokom velikih vrućina nakon kupanja još gore

0

Nakon što uđete u kuću, s vrelog asfalta, jedva čekate da se istuširate hladnom vodom, a to zapravo nije baš pametno 

Da li je dobro tuširati se hladnom vodom tokom letnjih vrućina?
Da li je dobro tuširati se hladnom vodom tokom letnjih vrućina?foto: Shuttestock / eldar nurkovic

Vreli toplotni talas pogodio je Srbiju i ostale zemlje u regionu, pa mnogi žude da čim zakorače u kuću odmah utrče u kupatilo i istuširaju se hladnom vodom.

 

Iako nam taj osećaj tenutno prija, stručnjaci kažu da ovo nije dobra ideja. 

Hladna voda snižava temperaturu tela na neprirodan način, pa ono nema dovoljno vremena da se prirodno suprotstavi spoljnoj temperaturi.

 

Površinski receptori kože, ističu naučnici, pomažu da se osećamo prijatno čak i na temperaturama od +35. Ovi receptori, koji savršeno mere spoljnu temperaturu, automatski šalju signale organizmu da li ga treba ohladiti ili zagrejati, piše Zadovoljna.hr.

 

 

Ako je napolju jako vruće, telo će pojačati protok krvi kako bi što više toplote napustilo telo, pa se više znojimo, a površinski sloj znoja na koži tada pokreće proces hlađenja tela.

 

Zbog toga je mnogo bolje tuširati se mlakom vodom kako razlika između temperature vode i vazduha ne bi bila prevelika, a takođe se ne preporučuje ni preterano hladna pića.

 

Hladno piće će vas odmah ohladiti, ali to može dovesti do sužavanja krvnih sudova, smanjujući gubitak toplote.

 

Da li je dobro tuširati se leti hladnom vodom?
Da li je dobro tuširati se leti hladnom vodom?foto: Shutterstock

 

Hladna pića hlade samo gornji deo digestivnog sistema i brzo poprimaju telesnu temperaturu, zbog čega ne snižavaju temperaturu celog tela. Zbog toga se preporučuje piti vodu i piće na sobnoj temperaturi.

 

Osim toga, pravilo broj jedan u vrelim letnjim danima je da pijete puno tečnosti, između 2,5 i 3 litre vode dnevno. Nezaslađena bezalkoholna pića mogu vas dodatno ožedniti, a alkohol je još gori izbor jer je njegovo dejstvo brže i jače kada je napolju stvarno vruće.

 

Alkohol izaziva širenje krvnih sudova, što snižava krvni pritisak i povećava rizik od kolapsa cirkulacije. Zbog toga je voda najbolji i najsigurniji izbor po vrućem vremenu.

 

 

makonda-tracker