Najpopularniji režimi ishrane koje preporučuju lekari imaju nekoliko sličnosti, a njih možete iskoristiti kao sopstvenu dijetu.
Ako ne želite da budete na dijeti, pratite strog jelovnik, pakujete ručak za posao svaki dan, brojite kalorije, merite porcije u gram i budete neprestano i nesnosno gladni, jednostavno iskoristite lekcije iz delotvornih i zdravih režima ishrane koji su dokazano efikasni.
Jasno je da su dijete iscrpljujuće i naporne – da nije tako, svi bi mršavili kao od šale, zar ne?
Čak i kada izdržimo taj proces, nakon nekoliko meseci kilogrami se često vraćaju ili budemo još teži nego na početku dijete. Uz sve to, rigorozne dijete prati i neprestani osećaj gladi, opsednutost hranom i kilogramima, griža savesti kada varamo... a zaista ne mora da bude tako.
Da biste uspeli da oslabite, ključno je da ne mučite sebe, a u tome vam mogu pomoći opšte smernice koje smo primetili u svim dijetama koje preporučuju lekari. One su efikasne, nemaju jo-jo efekat i podrazumevaju da budete siti i odmorni dok topite masne naslage i čuvate svoje zdravlje.
1. Izbacite šećer, a ne masti.
Podrazumeva se da nećete smršati ako jedete čokolade, sladolede, razne grickalice i beli hleb, ali šećer nije isto što i masnoća. Višak šećera koji dobijamo ishranom se taloži kao salo, ali uravnotežen unos masti će doprineti da se osećate sito i važan je za zdravlje.
Uz to, zdrave masti su ne samo korisne nego i neophodne jer čuvaju kardiovaskularni sistem, a možete ih naći u brojnim superzdravim namirnicama kao što su avokado, semenke, losos, masline, puteri od orašastih plodova...
2. Mršavite sporo.
Nijedan lekar ni nutricionista neće vam savetovati da primenite dijetu koja garantuje gubitak 10 kilograma za 10 dana. Naprotiv, kvalitetna je dijeta u kojoj je zastupljeno dovoljno vitamina, minerala i drugih hranljivih materija da sačuvate zdravlje i omogućite telu da radi normalno i nesmetano, bez žurbe i gladovanja.
Ako izgubite mnogo kilograma za kratko vreme, zapravo se se rešili i mišićnog tkiva, a to vam nije cilj.
3. Ne preskačite doručak.
Dugo je postojalo verovanje da doručak treba da bude "jači" i da svaki sledeći obrok valja da bude manji, a logika iza ove teorije je razumljiva jer svaka ćelija u telu prati isti ciklus od 24 sata kao mi.
U svakom slučaju, sve je bolje od preskakanja doručka jer ćete dan početi (i satima trpeti) gladni i bez energije, razdražljivi i opterećeni mislima o hrani, pa biste kasnije mogli pojesti mnogo više i kaloričnije nego da ste doručkovali.
Kvalitetan doručak je dobar način da započnete dan i teško da ćete naći dijetu koju preporučuju stručnjaci u kojoj nema doručka, a dobar izbor su jaja na sve načine jer su prava riznica proteina.
4. Promenite način života.
Ako ležete veoma kasno, povećavate rizik da ćete oko ponoći otvoriti frižider ili kesicu čipsa. Ukoliko izlazite s društvom svake večeri, veća je verovatnoća da ćete piti više alkohola, svratiti na pljeskavicu i leći kasno.
Uz to, manje sna, dokazano je, znači i više unetih kalorija sutradan.
Kada postavite mršavljenje kao svoj cilj, važno je da i sam životni stil prati ovu odluku.
5. Fizička aktivnost je obavezna.
Najmanje omiljenin deo svakog procesa mršavljenja za većinu je vežbanje, ali ne morate odmah da provodite svaki drugi dan u teretani ili na lopti za pilates.
Dok ne steknete kondiciju, i 30-minutna šetnja može vam biti od koristi, a svakako je bolja opcija od sedenja ispred televizora.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Stručnjaci upozoravaju na posledice hit dijete s TikToka