Američki glumac Edvart Norton (42) biće glavni junak filma Bornovo nasleđe, četvrtog nastavka poznatih ostvarenja koji sadrže pridev Bourne. Poznati glumac i režiser otkriva da mu je scenarista Tony Gilroy poslužio kao glavana inspiracija da prihvati ovaj izazov, objašnjava na koji način se pripremao za novu ulogu, kao i čime se bavio za vreme kratkog odsustva sa filmskog platna.
S: Šta novo nam donosi film Bornovo nasleđe u odnosu na prethodne delove ovog ostvarenja?
- Odlična stvar je to što postoji povezanost između filmova za čiji scenario je zadužen Tony Gilroy. Bournovi nastavci posvećeni su teorijama zavere koje postoje u nama. Ono što ovaj film izdvaja u odnosu na druge je to što scenarista ne pokušava da započne nešto drugačije, već širi postojeću priču i tada shvatite da je prvi film zapravo latica jednog istog cveta. Sada se cvet otvara, a vi uviđate da je ceo svet zapravo deo nečega.
S: Rekli ste da volite filmove koji se bave istraživanjem toga kako funkcioniše svet, da li je i Bornovo nasleđe film koji otkriva pozadinu svetskog uređenja?
- U većini Tonyjevih filmova postoji istraživanje o tome na koji način su svetske korporacije uspele da kontrolišu naše živote. On je to uradio posmatrajući pravni sistem i tržišnu konkurenciju, a sada je to učinio osvrnuvši se na obaveštajni svet. Mislim da je ova tema veoma aktuelna.
S: Možete li da nam objasnite način na koji se ovo delo ophodi prema naučnim eksperimentima?
- Ovo je jedna od onih tema za koju je Tony rekao - Nemoj da govoriš o tome (smeh). Bornovo nasleđe govori i o saradnji koja postoji između vlada, korporacija i nauke. Otkriva nam kako su ove stvari međusobno isprepletane, kao i to kako one ponekad završavaju u tome da kreiraju moralnu sivu zonu.
S: Da li biste ovaj film svrstali u red akcionih filmova?
- Ne, ovo nije isključivo akcioni film. Tu postoje mnoge ideje i senke koje su povezane.
S: Da li je lik koga tumačite zločinac...?
- Mislim da svi likovi u filmu, uključujući i Byera koga ja igram prave određene izbore i odluke i u njima postoji dosta kompromisa.
S: Kako ste se pripremali za ulogu u Bornovom nasleđu?
- Čitao sam o tome kakva je priroda agencija unutar vlade da bih razumeo razliku između resora koji prihvataju da se bave stvarima o kojima govori film. Bilo mi je potrebno da se upoznam sa tim jezikom. Scenario je veoma inteligentno napisan, realan je.
S: S obzirom na to da nismo imali priliku da vas vidimo u filmu neko vreme, čime ste se bavili u tom periodu?
- Gradio sam pozorište u Njujorku, ali napravio sam dva filma prošle godine. Obično ne radim u više od dva filma godišnje. Pisao sam i nekoliko scenarija, dok je moja kompanija producirala određen broj ostvarenja. Proveo sam više od godinu dana pišući miniserije za HBO pod nazivom Neustrašiva hrabrost.
S: Koliko je proces pravljenja mini serija sličan procesu angažovanja na filmu?
- Rad na serijama za HBO trajao je veoma dugo. Ne znamo kada ćemo to snimiti. Ja uvek radim mnoštvo stvari u isto vreme zato što nikada ne znate koja od njih će prva da se odvije.
Stefan Tošović