ovo sigurno niste znali

Majka ga je rodila na stolu u trpezariji, pa obolela od šizofrenije: Zanimljive činjenice o mužu kraljice Elizabete II

0

9. aprila 2025. navršava se četiri godine od smrti supruga kraljice Elizabete II, princa Filipa, vojvode od Edinburga

ZANIMLJIVE ČINJENICE O PRINCU FILIPU, VOJVODI OD EDINBURGA
ZANIMLJIVE ČINJENICE O PRINCU FILIPU, VOJVODI OD EDINBURGA foto: Profimedia

Da je živ, vojvoda od Edinburga bi 10. juna napunio 104 godine. Živeo je skoro sto godina, video mnogo u životu i bio je poznat po snazi karaktera i nesvakidašnjem, engleskom humoru 

 

Ovo je spisak najzanimljivijih i neobičnih činjenica iz života kraljičinog muža.

 

1. Princ Filip je bio jedini sin od petoro dece grčkog i danskog princa Andreja i Alise od Batenberga . Rođen je 10. juna 1921. na ostrvu Krf, u vili Mon Repos, letnjoj rezidenciji grčke kraljevske porodice. Filipa Alis se porodila na stolu u trpezariji.

2. Porodica princa Filipa je prognana iz Grčke nakon što je njegov ujak, kralj Konstantin, bio primoran da abdicira nakon grčko-turskog rata. Vojni general, njegov rođeni otac, princ Endrju, optužen je za izdaju i prognan, primoravajući porodicu da pobegne iz zemlje. Filip je tada imao samo 1,5 godinu. Roditelji su dečaka stavili u sanduk sa narandžama i bili su primorani da pobegnu iz Grčke britanskim ratnim brodom.

 

3. Princ Filip nikada nije govorio grčki jer je napustio zemlju pre nego što je mogao da govori. Govorio je tri jezika - maternji engleski, francuski i nemački.

FILIP JE BIO VEOMA CENJEN ČLAN KRALJEVSKE PORODICE
FILIP JE BIO VEOMA CENJEN ČLAN KRALJEVSKE PORODICE foto: Profimedia

4. Neko vreme nakon proterivanja, porodica je živela u Parizu kod bogatog rođaka. Princ Filip je kasnije poslat kod drugih rođaka u Veliku Britaniju, njegov otac princ Endrju se preselio u Monako, a njegovoj majci princezi Alisi dijagnostikovana je šizofrenija, što je dovelo do verske manije i mentalnog poremećaja, i poslata je u azil u Švajcarskoj na dve i po godine.

 

5. Filip je odrastao daleko od svojih starijih sestara. Tri njegove sestre su se udale za nemačke aristokrate koji su postali članovi Nacističke partije. Iz tog razloga, kada se Filip oženio princezom Elizabetom 1947. godine, mladoženjine sestre nisu bile pozvane na venčanje. Filip dugi niz godina nije komentarisao ovu situaciju. Samo jednom, 2006. godine, rekao je da su njegove sestre smatrale da su Hitlerovi rani pokušaji da povrati moć i prestiž Nemačke „privlačni“, ali nikada nije „primetio da neko u porodici zaista izražava antisemitske stavove“.

FILIP JE OD RANIH DANA BIO VELIKA PODRŠKA KRALJICI ELIZABETI
FILIP JE OD RANIH DANA BIO VELIKA PODRŠKA KRALJICI ELIZABETI foto: UPPA/Photoshot / Avalon / Profimedia

6. Filipove tinejdžerske godine obeležila je tragedija. Njegova sestra Sesilija umrla je zajedno sa svojim nećacima u avionskoj nesreći, a njegov ujak i staratelj lord Milford Haven je ubrzo umro od raka koštane srži.

 

7. Princ Filip je učestvovao u Drugom svetskom ratu, boreći se protiv muževa svojih sestara koji su služili na nemačkoj strani.

 

8. Princ je upoznao svoju buduću suprugu princezu Elizabetu 1939. godine nakon što su njegov ujak lord Mauntbaten i kraljica majka Elizabeta zamolili Filipa da prati Elizabetu i njenu sestru princezu Margaret u poseti Kraljevskom pomorskom koledžu u Dartmutu.

 

9. Filip i Elizabeta su drugi rođaci. Obojica su potomci kraljice Viktorije .

 

10. Prinčeva prva ljubav bila je ambiciozna američka glumica Kobina Rajt . Mlada i privlačna po izgledu, Kobina je osvojila Filipovo srce. Upoznali su se u venecijanskom baru kada je 17-godišnji Filip bio u poseti svojoj tetki u Veneciji 1938. Kobini se svideo Filip, ali je odlučila da ne popušta osećanjima, jer se spremala za karijeru u Holivudu i već je imala potpisan ugovor sa 20th Centuri Fokom i nekoliko agencija za modeliranje.

 

11. Prinčeva druga ljubav bila je princeza Elizabeta. Filip je 1946. zamolio kralja Džordža VI za njenu ruku i on je prihvatio, ali je veridba trebalo da bude objavljena kada princeza napuni 21 godinu. Veridbu su objavili 9. jula 1947, a venčali su se 20. novembra te godine u Vestminsterskoj opatiji. Njihov brak postao je najduži kraljevski brak u istoriji.

FILIP I ELIZABETA SU IMALI NAJDUŽI BRAK U ISTORIJI KRALJEVSKE PORODICE
FILIP I ELIZABETA SU IMALI NAJDUŽI BRAK U ISTORIJI KRALJEVSKE PORODICE foto: PA / PA Images / Profimedia

12. Uoči venčanja, Filip se odrekao titula princa Grčke i Danske, a na dan venčanja dobio je od kralja Džordža VI titulu vojvode od Edinburga, koju je držao do smrti. Ova titula trenutno pripada njegovom najmlađem sinu, princu Edvardu.

 

13. Princ Filip je rekao svojoj ženi Elizabeti o smrti njenog oca, kralja Džordža VI , dok su bili na turneji po Keniji. Desilo se to 6. februara 1952. Od tog trenutka Elizabeta II je postala nova kraljica Velike Britanije.

 

14. Filip i Elizabeta su imali četvoro dece: princa Čarlsa (sada kralj Čarls III), princezu Anu, rođenu pre nego što je Elizabeta postala kraljica, i prinčeve Endrjua i Edvarda, rođene posle krunisanja Elizabete II.

 

15. Filip je bio veoma ogorčen činjenicom da njegova žena i deca nisu dobili njegovo prezime. Rekao je: "Ja sam samo krvava ameba. Ja sam jedini čovek u zemlji koji ne sme da da svoje ime svojoj deci."

 

Bonus video:

Princ od Vranje otvorio dušu 

 

makonda-tracker