Prekinuti medijski linč ubijene Ksenije Pajčin

18
Nevladine organizacije za ženska ljudska prava najoštrije osuđuju i zahtevaju da smesta prestane medijski linč Ksenije Pajčin, koja je ubijena prošlog utorka u Beogradu.
Foto: Petar Đorđević
Foto: Petar Đorđević

Danima pojedini mediji objavljuju izjave i intervjue sa poznanicima ubijene, odnosno Filipa Kapisode, pokušavajući da relativizuju nasilje kojem je žrtva bila izložena i zbog kojeg je na kraju i stradala.

Tekstovi o navodnoj trudnoći, prekidu trudnoće, tekstovi sa detaljima iz njihove veze – na nedopustiv način prikazuju nešto što se ne sme nikako drugačije predstaviti nego kao ubistvo, a odgovornost za ovaj čin nikako ne sme biti podeljena između žrtve i počinioca već je samo na počiniocu.

Naslovi poput Nije htela Filipovo dete, Filip je verovatno bio iziritiran nečim pa je potegao pištolj na nju - na krajnje nedopustiv način pomeraju fokus sa priče o nasilju nad ženama i nasilju u partnerskim odnosima, naročito imajući u vidu da je žrtva pokušavala da napusti ovaj nasilan odnos, a da je istovremeno adekvatna reakcija policije izostajala.

Potpuno je nepofesionalno i neodgovorno ponašanje medija koji ovim izbegavaju priču o nasilju nad ženama, odgovornosti nadležnih institucija kao i svih onih koji su za ovo nasilje znali ali o tome nisu obavestili policiju. Na ovaj način, mediji zapravo opravdavaju zločin i čine da nasilje nad ženama postane nešto što se može objasniti i odbraniti nekim kvazi argumentima.

Prave teme za medije, nakon ovog tragičnog ubistva i samoubistva jesu upravo nasilje u partnerskim odnosima, nasilje muškaraca prema ženama, odgovornost policije i drugih institucija u sprečavanju tj. suzbijanju nasilja, te napori da se podigne svest o opasnosti i rizicima posedovanja vatrenog oružja.

Zbog svega navedenog, zahtevamo od svih medija da o ovom ali i svim drugim slučajevima nasilja nad ženama izveštavaju profesionalno, odgovorno i sa ciljem da se skrene pažnja na važan društveni problem zbog koje mnoge žene doživljavaju nasilje a neke bivaju ubijene – kaže se u saopštenju koje su potpisale sledeće organizacije: Antitrafiking centar, Centar za socijalni rad – stručna služba Porodičnog savetovališta, Ženski centar, Ženski prostor, UG Felicitas, Regionalni centar za manjine, Labris – organizacija za lezbejska ljudska prava, Mirovna grupa Esperanca, Udruženje Fenomena, Taboo grupa za afirmaciju različitosti, Glas razlike, SOS telefon CSR Svilajnac, Mreža žene protiv nasilja: Žene za mir, Hera, Udruženja Roma, SOS telefon, Femina, Centar za zaštitu žrtava nasilja u porodici, Dečiji romski centar, Beograd, Hera, Bačka Topola, ...Iz kruga, Beograd, Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja u porodici, Autonomni ženski centar i Udruženje žena Peščanik.

 

makonda-tracker