u smrt sa partnerom

Tragedija koju svet nikada neće zaboraviti: Lejdi Dajana je bežala od paparaca i pobegla je u smrt (FOTO)

0
Pre tačno 19 godina na današnji dan, 31.08. poginula je princeza Dajana...
foto: Profimedia
foto: Profimedia

 

Štampa je svirepa. Ona ništa ne oprašta. Samo lovi greške. Svaki motiv je izokrenut, svaki gest kritikovan", izjavila je Dajana.

Samo nedelju dana nakon što je za pariski "Mond" izgovorila ove reči, princeza Dajana je zajedno sa svojim partnerom, milijarderom Dodijem al Fajedom, poginula u saobraćajnoj nesreći u pariskom tunelu, bežeći od paparaca - pre tačno 19 godina, 31. avgusta 1997.

 

Tragedija se dogodila godinu dana posle razvoda popularne Lejdi Di od britanskog prestolonaslednika Čarlsa, a mesec dana pre nesreće, tabloidi su objavili da je princeza - koja je tad imala 36 godina - u romatičnoj vezi s egipatskim milijarderom i plejbojem, 41-godišnjim Fajedom, sinom vlasnika čuvene robne kuće "Herods".


Čim ga je ugledala, rekla je da je on taj: Batler otkrio ko je jedini čovek kojeg je princeza Dajana volela

 

Snimili su njihov poljubac na jahti na Mediteranu, u društvu dvojice princezinih sinova, Vilijama i Harija, unovčili fotografije po ceni od dva miliona dolara i nastavili da proganjaju zaljubljeni par.

 

Proganjali su ih sve do noći između subote i nedelje, kada je "mercedes" kojim je upravljao vozač hotela "Ric" - u kojem je nesrećni par odseo - izgubio kontrolu nad vozilom, bežeći pred fotoreporterima na motorima i vespama.


Princeza Dajana i Dodi Fajed su doputovali 30. avgusta popodne u privatnu posetu Parizu. Dajana je već narednog dana trebalo da se vrati u London, da bi se u svom domu, u Kensington palati videla sa sinovima.

 

 

foto: Profimedia

U udesu u tunelu ispod pariskog mosta Pon del Alma (Pont de l'Alma) na licu mesta su poginuli Dodi Al Fajed i šofer "mercedesa S-280" koji je vozio brzinom od najmanje 100, a možda i 150 km/h. Četvrti putnik automobila, princezin telohranitelj Trevor Ris-Džons, je preživeo.

 

Automobil je bio do te mere smrskan da je izvlačenje princeze iz metalnog krša trajalo čitav čas. Davala je znake života. Druge dve žrtve su izvađene tek pošto je prerezan lim kola.

 

Princeza je izdahnula 31. avgusta u četiri časa ujutru, nakon što lekari pariske bolnice Piti Salpetrier (La Pitie Salpetrere) nisu, posle dvočasovnih pokušaja, uspeli da je masažom otkazalog srca povrate u život.

 

Njene fotografije štampa je plaćala i po 500.000 funti, a za fotografiju slupanog automobila u kome je Dajana izgubila život ili bilo čega vezanog za taj tragičan udes nudila čak milion dolara.

 

Princeza Dajana i princ Čarls imali i ćerku?! 

 

foto: Profimedia

 

Činjenica je, međutim, i da je Dajana, posle razvoda, upravo putem štampe i fotografija vodila tajni rat protiv kraljevske porodice. Zbog takvog njenog ponašanja, tvrdilo se u istraživanjima javnog mnjenja, popularnost britanske kraljevske kuće i same monarhije, kao institucije, bila je na najnižem istorijskom nivou, a manje od 50 odsto Britanaca podržavalo je monarhiju.

 

Dajana je bila nacionalna ikona, ali i ličnost s kojom se identifikovalo mnogo običnih ljudi. Zbog problema u braku i životu, koje imaju i mnogi obični smrtnici, Britanci su se jednostavno identifikovali sa njom i ona je bila deo i njihovih života.

 

Objašnjenja da je automobil išao velikom brzinom bežeći od fotoreportera na motorima, za mnoge nije bio dovoljan razlog za tako tragičan udes.

 

Životna priča - Princeza Dajana: Burna sudbina engleske ruže

 

Lična sudbina nesrećne princeze je posebna priča. Kada je 1981. godine obavljeno takozvano venčanje veka, Dajana je trebalo da bude princeza sa kojom će britanska monarhija ući u 21. vek. To je trebalo da se desi uprkos razvodu braka. Dajana je i pored gubitka titule "njeno kraljevsko veličanstvo" zvanično ostala član kraljevske porodice. Njeno mesto se ne može izbrisati, jer je ona majka budućeg kralja.

 

Odmah je postavljeno pitanje - da li je njena smrt nesrećan slučaj, ubistvo iz nehata ili prosto - sudbina?

 

Istraga je poverena izuzetno kriminalističkoj brigadi pariske policije, inače zaduženoj za slučajeve ubistva i za terorizam. Kriminalistički islednici danonoćno su ispitivali sedmoricu francuskih fotografa koji su u kobnoj noći jurili za crnim "mercedesom".

 

foto: Profimedia

 

Izvesni američki turisti, koji su se zatekli na mestu tragedije, tvrde da su paparaci pokušavali da preteknu "mercedes" u kojem su se prevozili princeza i njen prijatelj, odnosno da je jedan od njih vozio svoj motor cik-cak da bi naterao "mercedes" da uspori, što bi pružilo mogućnost za fotografisanje.

 

Posle tragedije, britanska kraljevska porodica i kraljica Elizabeta lično našli su se na udaru neuobičajeno oštre kritike londonske štampe zbog "nedovoljne žalosti" za nesrećno nastradalom princezom od Velsa. Javno je postavljeno i pitanje zašto na Bakingemskoj palati nije podignuta zastava na pola koplja, kao na većini zgrada širom Britanije, a kritičari se nisu zadovoljili ni zvaničnim objašnjenjem da se zastava viori samo kada je kraljica u Palati. Londonski "Indipendent" je otišao i korak dalje pa je pozvao prestolonaslednika, princa Čarlsa da posle smrti njegove majke, kraljice Elizabete, ukine monarhiju u Britaniji.

 

Lejdi Di sahranjena je 6. septembra. Osim miliona Britanaca, u Londonu su poslednjem ispraćaju princeze od Velsa prisustvovale javne i istaknute ličnosti iz celog sveta.

 

 

makonda-tracker