Gazi devetu deceniju života i i dalje živi život punim plućima podržavajući sina na kojeg je veoma ponosna
Španska kraljica Sofija, majka vladajućeg kralja Filipa VI, napunila je nedavno 86 godina. Uprkos činjenici da gazi devetu deceniju života i dalje aktivno obavlja svoje kraljevske dužnosti.
Često imamo prilike da je vidimo u javnosti i uprkos svemu postoje izvesne činjenice o njoj koje su malo poznate širom auditorijumu.
Kralj Felipe VI i njegova supruga kraljica Leticija našli se se u veoma nezgodnoj situaciji, kada su pre nekoliko dana izašli među ljude nakon strašnih poplava koje su zadesile Španiju i pokazali su hrabrost kakva se ne pamti decenijama.
Policiji su rekli da se skloni i ostali su nezaštićeni, pred besnim ljudima, koji su ih gađali blatom, kamenjem, ali su sve to stoički podneli i na kraju pokazali da su uz svoj narod bez obzira na sve.
Majka kralja Filipa strepela je od svega što se desilo, ali je ipak čvrsto ostala uz svog sina i snaju.
Izdvojili smo deset zanimljivih činjenica o majci vladajućeg kralja Španije kako bismo je bolje upoznali.
1. Rođena je 2. novembra 1938. u blizini Atine, Grčka, u porodici grčkog princa Pavla i njegove supruge (budućeg grčkog kralja Pavla I i kraljice Frederike). Među njenim precima su nemački princevi, monarsi Danske i Engleske.
2. Sofija je provela detinjstvo u Egiptu i Južnoj Africi, pošto je u to vreme grčka kraljevska porodica bila u izgnanstvu. Roditelji devojčice su uspeli da se vrate u Grčku tek 1946. godine, kada je Sofija imala 8 godina.
3. Sofija je studirala na nemačkom koledžu Schloss Salem, a takođe je studirala obrazovne nauke, muziku i arheologiju na Univerzitetu u Atini.
4. U mlađim godinama je učestvovala na Olimpijskim igrama 1960. godine kao rezervni član grčke jedriličarske reprezentacije koja je osvojila zlatnu medalju. I sada, kada ode na odmor u Palma de Majorku, kraljica Sofija ponekad učestvuje u jedriličarskim takmičenjima.
5. Sofija se 14. maja 1962. udala za prestolonaslednika Huana Karlosa, budućeg kralja Španije (koji je vladao od 1975. do 2014. godine). Dugi niz godina nosila je titulu kraljice supruge. On je njen drugi rod po očevoj strani, poznati su se 1954. tokom krstarenja grčkim ostrvima.
6. Sofija i Huan Karlos su u braku imali troje dece - dve najstarije ćerke - Infantu Elenu i Kristinu i sina Felipea (sada kralja Filipa VI ). Pošto se Huan Karlos povukao nakon skandala, preneo je presto na svog sina, a on je prestao da obavlja kraljevske dužnosti. Uprkos svemu, kraljica Sofija je nastavila da vodi aktivan javni život do danas.
7. Sofija je predsednica Fondacije Reina Sofija, počasni predsednik Fondacije za borbu protiv zavisnosti od droga, Kraljevskog odbora poverenika za obrazovanje i podršku invalidima i Kraljevske više muzičke škole. Kraljice Sofije, niza drugih obrazovnih i dobrotvornih organizacija.
8. Sofija je vegetarijanka. Ima veoma konzervativne stavove, zbog čega je kritikuju. Protivi se istopolnim brakovima i abortusu, a insistira i na potrebi veronauke u školama. Kritike su pale na kralja nakon objavljivanja knjige Pilar Urbano iz 2008. „Kraljica izbliza“, koja je sadržala navodne izjave Sofije o ovim temama.
9. Sofija je autor dve knjige o grčkoj arheologiji, dobro je upućena u slikarstvo i sama dobro crta, a takođe voli muziku.
10. Kraljica Sofija je počasni akademik Kraljevske akademije lepih umetnosti u San Fernandu i Kraljevske istorijske akademije i poseduje počasne doktorate sa nekoliko univerziteta.
Bonus video:
Princ Filip i princeza Danica o kraljici Elizabeti