vredi pročitati

Bio je svetski čovek i prijatelj njenog oca, a ona – 29 godina mlađa: Najlepša srpska ljubavna priča sa tragičnim krajem

0

Kroz pesme i priče će se pamtiti njihovi nikada dosanjani snovi o zajedničkom životu.

Santa Maria della Salute
Santa Maria della Salutefoto: Dave Porter / Alamy / Alamy / Profimedia

Ljubavna priča Laze Kostića i Lenke Dunđerski jedna je od najpotresnijih, ali i najlepših priča srpske književnosti i istorije, obeležena strašću, nesporazumima i tragičnim krajem.

 

Njihova sudbina, poput tajne ispisane između redova pesme "Santa Maria della Salute", ostala je simbol neostvarene ljubavi koja nadilazi vreme.

 

Sve je počelo 1891. godine kada se pesnik Laza Kostić, tada već cenjeni intelektualac i pesnik, na poziv svog prijatelja Lazara Dunđerskog preselio na njegovo imanje u Čelarevu.

 

U veličanstvenoj porodičnoj vili Dunđerskih prvi put je ugledao Lenku, Lazarovu kćer, i njegov svet se zauvek promenio. Bila je to ljubav na prvi pogled, ona koja istovremeno inspiriše i razara.

 

Lenka, tada samo 21-godišnja devojka, plenila je svojom lepotom, inteligencijom i gracioznošću. Plave oči i skladan stas, strast prema umetnosti i životu, činili su je pravim idealom, gotovo muzi koja je sišla iz Lazinih stihova.

 

Laza, međutim, nije bio običan zaljubljenik. Svesno je nosio teret svojih pedeset godina, društvenih normi i moralnih vrednosti koje je smatrao nepremostivim preprekama.

 

Njegov unutrašnji sukob bio je strašan – dok je svaki trenutak proveden sa Lenkom donosio radost, svaka misao o mogućnosti njihove veze budila je stid i osećaj krivice.

 

On je pokušavao da se povuče, da sakrije osećanja, da izbegne sudbinu koja mu je, činilo se, bila unapred zadana.

 

Lenka je, s druge strane, volela bez zadrške, iskreno i strasno. Njena mladost nosila je snagu vere da ljubav može da prevaziđe sve prepreke.

 

Ipak, suočena sa Lazinom uzdržanošću, osećala se povređeno i zbunjeno. Kada joj je pesnik ponudio ruku Nikole Tesle, mladog naučnika i izuzetnog genija, ona ga je odbila s gnevom i tugom.

 

Nije mogla da shvati zašto Laza beži, zašto svoju ljubav pokušava da pretvori u obavezu prema nekom drugom.

 

Tragični vrhunac ove priče dogodio se 1895. godine, kada je Lenka iznenada preminula. Njena smrt ostavila je Lazinu dušu u ruševinama.

 

Nikada nije bio potpuno siguran u uzrok – govori se o tifusu, o slomljenom srcu, pa čak i o nesrećnim okolnostima koje su simbolično predstavljale težinu njihove nemoguće ljubavi.

 

Laza je bio uništen. Bol koji je nosio izlio je u pesmi “Santa Maria della Salute”, jednoj od najlepših i najsnažnijih ljubavnih pesama srpske književnosti.

 

Pesma, ispisana godinama nakon Lenkinog odlaska, bila je Lazin pokušaj da je ovekoveči, da pronađe smisao u njihovoj patnji i trajanje u njenom tragičnom kraju.

 

U njoj je opevao ne samo Lenkinu lepotu već i bol vlastite nemoći. Ljubav između Laze Kostića i Lenke Dunđerski ostala je večna, kao zvezda koja svetli s distance – nedostižna, ali neugasiva.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Laza Kostić

 

makonda-tracker