Ako ste zabrinuti za svoju biljku zbog promene boje listova, najpre je dobro pogledajte sa svih strana kako biste utvrdili na koji način oni žute i ima li pratećih simptoma.

Kada listovi biljaka požute, uzrok može biti niz stvari, a prepoznaćete ga po ostalim znakovima na njoj, u zavisnosti od sorte. Biljke ispoljavaju slične znakove stresa iz različitih razloga, uključujući prekomerno zalivanje, nedovoljno zalivanje, nedostatak minerala, toplotni stres i tako dalje.
Prepoznavanje specifičnih simptoma koje vaša biljka pokazuje može vam pomoći da utvrdite šta je dovelo do žutog lišća i preduzmete odgovarajuće mere.
Prilikom analize, dobro pogledajte celu biljku, obratite pažnju na uslove u kojima je uzgajate i zemlju u kojoj raste da biste precizno dijagnostikovali zašto njeno lišće žuti.
1. Uvijeni žuti listovi koji vise s biljke

Ako primetite da vaša biljka ima žuto lišće koje se uvija prema unutra i da se zemlja osušila ili se povlači sa ivica, verovatno je niste dovoljno zalivali.
Možete primetiti i da stariji listovi opadaju ili da su joj ivice braon, što je takođe znak dehidracije jer biljka daje prioritet opstanku tako što se oslobađa lišća, i to najpre starijeg. Da biste to sredili, rešenje je da zalijete biljku kako biste ravnomerno i temeljno zasitili tlo. Neke biljke mogu ponovo da se oporave u roku od nekoliko sati nakon zalivanja, dok drugima može biti potrebno nekoliko dana.
Nakon pravilnog zalivanja, ako primetite da se voda skuplja na vrhu ili brzo izlazi iz rupa za drenažu, postoji mogućnost da se zemlja zbila, što otežava apsorpciju. Da biste zemlji pomogli da primi vodu, probušite rupe u tlu pomoću štapića, pazeći da ne oštetite korenje. Tako će cirkulacija vazduha biti bolja, a omogućava se i ravnomernije prodiranje vode.
2. Listovi su svetložuti ili imaju kašastu stabljiku

Da li listovi biljke koje vas brine postaju jarkožuti? Da li je tlo mokro i blatnjavo? Možda ćete čak primetiti i pocrnele osnove stabljike ili gljivice.
Sve to je obično znak prekomernog zalivanja, bilo uzrokovano zalivanjem biljke pre nego što je spremna ili ako je vaša biljka na suviše slabom osvetljenju. Jedan od uzroka je i to što saksija nema dobru drenažu, pa i kad date biljci dovoljno vode, i višak se zadržava u saksiji. Кada biljke nalaze u preplavljenom zemljištu, njihovo korenje ne dobija dovoljno kiseonika, što dovodi do oštećenja korena koje se manifestuje žutim lišćem.
Ovo možete ispraviti tako što ćete ostaviti da se zemlja više osuši između zalivanja. Ako preteranom zalivanju doprinosi nedostatak svetlosti, razmislite da joj promenite mesto. Presađivanje biljke u suvo tlo je poslednje rešenje ako se plašite da joj koren truli.
3. Nepravilne žute mrlje ili deformiteti listova
Nejednake žute pege na listovima, s potencijalnim deformitetima na njima, obično su uzrokovane ili štetočinom ili infekcijom. Ako štetočine nisu vidljive, to je verovatno uzrokovano infekcijom. Bakteriozna pegavost lista na sobnim biljkama je obično uzrokovana gljivičnim ili bakterijskim patogenima koji uspevaju u toplim, vlažnim uslovima. Prekomerno zalivanje, loša cirkulacija vazduha i vlažno lišće mogu podstaći rast ovih patogena, piše The Sill.
Da biste tretirali pegavost, uklonite i bacite zahvaćeno lišće, a trudite se da zdravi listovi ostanu suvi i poboljšajte cirkulaciju vazduha oko biljke. Možete primeniti fungicid, koji neće izlečiti već zaraženo lišće, ali će sprečiti širenje infekcije na ostatak biljke.
4. Žuta ili polužuta cela biljka

„Opšta slabost“ biljke koja žuti (a njeni listovi mogu, ali ne moraju da opadaju) znači da možda korenje nema prostora da nastavi da raste u saksiji ili je vaša biljka u ranoj fazi nedostatka hranljivih materija, obično azota ili gvožđa.
Rešenje je da se presadite u veću saksiju i obezbedite sveže zemljište za saksije koje sadrži hranljive materije i organske materije. Ako otkrijete da vaša biljka još uvek ima prostora za rast u svojoj saksiji, obavezno dodajte đubrivo da biste joj dopunili zalihe hranljivih materija.
S druge strane, žutilu bi moglo da doprinese problem sa temperaturom u prostoriji: ili je previše hladno ili pretoplo za vašu biljku. Tada je lišće obično bledožuto ili beličastožuto. Zato vodite računa koliko su joj blizu radijator, klima ili otvoren prozor tokom ekstremnih temperatura.
5. Samo zreli listovi žute
Кako biljke sazrevaju i rastu, stariji listovi počnu da žute i na kraju opadaju – i to je prirodno. Ako je vaša biljka inače srećna i zdrava, a žute i opadaju samo stariji, zreli listovi, nema razloga za brigu!
BONUS VIDEO
Koje biljke sadrže kvercetin?