saveti za negu

Otporna je, prelepa i gotovo da sama brine o sebi: Pustinjska ruža je jedan od najlepših ukrasa bašte i balkona

0

Ako planirate da obogatite svoju baštu ili terasu nekom novom i egzotičnom biljkom ovog proleća, jedna od najboljih opcija je pustinjska ruža, cvet beskrajne lepote i velike otpornosti.

Pustinjska ruža (lat. Adenium obesum)
Pustinjska ruža (lat. Adenium obesum)foto: Somkiat/Shutterstock

Mislili ste da su svi sukulenti bodljikavi ili debelih listova? Velika greška: među njima i naizgled delikatnijih vrsta, koje daju predivne cvetove, a pustinjska ruža (lat. Adenium obesum) jedna je od najpopularnijih.


Prelepa pustinjska ruža potiče iz pustinjskih delova Afrike, Arabije i Južne Amerike, a pripada familiji oleandera (Apocynaceae).


Vrlo su atraktivne jer podsećaju na bonsai drveće i mogu da formiraju zanimljive oblike zadebljalog stabla i krošnje, a odlikuju ih raskošni cvetovi jarkih i različitih boja. Cvet se uglavnom javlja u drugoj ili trećoj godini života pustinjske ruže, a ukoliko su uslovi savršeni – niču već posle osam meseci.

 

Pustinjska ruža (lat. Adenium obesum) traži mnogo svetlosti
Pustinjska ruža (lat. Adenium obesum) traži mnogo svetlostifoto: SATHIT HUAYSAN/Shutterstock

Ono na šta treba obratiti pažnju jeste mlečnobeli sok koji ova biljka krije u listovima i koji može biti vrlo otrovan, pa je važno držati pustinjsku ružu van domašaja dece i kućnih ljubimaca.

Kako se gaji pustinjska ruža?

 

  • Gde staviti pustinjsku ružu? Da bi pustinjska ruža cvetala i imala jarke i nijansirane cvetove, potrebno je mnogo prirodne, dnevne svetlosti, od pet do osam sati dnevno. Međutim, tokom leta je važno skloniti pustinjsku ružu s direktnog sunca kako ne bi došlo do oštećenja biljke.
  • Prihrana pustinjske ruže. Preporučuje se da se pustinjska ruža đubri na 15 dana, kao i da prihrana bude bogata gvožđem, fosforom i magnezijumom, a savetuje se da se zemlja najpre navlaži kako bi se sačuvalo mlado korenje u korenskom sistemu.
  • Zalivanje pustinjske ruže. Kao i svi sukulenti, Adenium obesum ne traži mnogo zalivanja (ali ipak više nego većina sukulentnih biljaka), a voda se dodaje u skladu s godišnjim dobima. Recimo, tokom zime, kada je pustinjska ruža u stanju mirovanja, trebalo bi da se zaliva na 10 dana, dok je u letnjim mesecima potrebno zalivati je na 3-4 dana.
     

BONUS VIDEO

U najvećem botaničkom muzeju u Aziji čuva se 2,87 miliona primeraka biljaka

 

makonda-tracker