afrička lepotica

Za privlačenje novca i sreće & teranje negativne energije: Ova biljka maltene sama brine o sebi, a prelepa je

0

Zaliva se vrlo retko, traži minimum vaše pažnje, a uz to što ulepašava prostor i donosi duh Afrike u dom, mnogi veruju da ova kućna biljka ima posebne moći.

Zamija ulepšava svaku prostoriju zbog svog egzotičnog lišća
Zamija ulepšava svaku prostoriju zbog svog egzotičnog lišćafoto: KwanWay/Shutterstock

Zamija (lat. Zamia), biljka iz roda cikada, pripada porodici Zamiceae, u koju spada čak 76 priznatih vrsta i prilično je netipičan sukulent. Ne traži ni mnogo vode ni svetlosti, a potiče iz centralne i istočne Afrike.


Spada u kućne biljke koje zahtevaju minimum nege, a njene vrste se razlikuju se po veličini, obliku listova i pojavama konusa i najpoznatije su:

 

  • Zamia furfuracea,
  • Zamia integrifolia i
  • Zamia pumila.


Odlikuju je široki, gusti, čvrsti i bujni listovi koji se nalaze na dugačkim stabljikama, a zamija može da poraste do tri metra u visinu, premda su uglavnom niže.

 

Zamija je jedna od najizdržljivijih sobnih biljaka, koja uspeva čak i onima koji nemaju „zelene prste”.
Zamija je jedna od najizdržljivijih sobnih biljaka, koja uspeva čak i onima koji nemaju „zelene prste”.foto: Mid Photographer/Shutterstock

Oni koji veruju u feng šui preporučuju je kao biljku koja navodno upija negativnu energiju, a smatra se i biljkom za privlačenje sreće i novca u život. Zbog toga je saksija sa zamijom odlično rešenje za poklon, a neretko se koristi da oplemeni kako životni, tako i radni prostor, posebno jer ne traži da joj se mnogo posvetimo.

Kako se neguje zamija?

 

  • Svetlost. Zamija ne voli direktnu sunčevu svetlost, pa bi trebalo da je držite u polusenci ili prostoriji koja je slabije osvetljena. Može da preživi i na sasvim tamnim mestima.

 

  • Kvalitet zemlje. Prija joj dobro drenirana i bogata zemlja čija je pH vrednost od 6 do 7, a obavezno koristite organsko đubrivo ili kompost.

 

Zamija ulepšava svaku prostoriju zbog svog egzotičnog lišća
Zamija ulepšava svaku prostoriju zbog svog egzotičnog lišćafoto: Jani Tisler/Shutterstock
  • Zalivanje. Zamija se zaliva jednom mesečno jer, kao sukulentna biljka, zadržava vodu. Preosetljiva je na vlažno zemljište i može da dođe do truljenja korena ako preterujete, a idealno je zalivati je destilovanom vodom, kišnicom, vodom koja je odstojala na sobnoj temperaturi ili onoj u kojoj ste kuvali povrće, pa je puna vitamina i minerala.

 

  • Razmnožavanje. Može da se razmnoži na dva načina: odvojte nekoliko grančica i zasadite ih u posebnu saksiju ili u saksiju s kamenčićima na dnu i dobro navlažene zemljom za cveće i orhideje ubacite jedan listić zamije.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Biljke su bile inspiracija da se dalje sintetišu medikamenti

 

makonda-tracker