Uz ove savete, vaša oaza biće zelenija nego ikada.
Biljke su osetljiva bića koja, poput nas, zavise od pažnje i nege.
Nažalost, užurban način života često nas navede da zaboravimo na naše zelene ljubimce, što može dovesti do njihovog sušenja.
Međutim, čak i kada biljka izgleda mrtvo, postoje šanse da je oživimo uz pravu negu i strpljenje.
1. Procenite štetu
Prvi korak je da pažljivo pregledate biljku. Iako lišće može izgledati mrtvo, korenje može biti živo.
Lagano izvucite biljku iz saksije i pregledajte korenje – zdravo korenje je belo ili svetlosmeđe boje i čvrsto na dodir. Ako je korenje potpuno crno i mekano, šanse za oporavak su male.
2. Odstranite oštećene delove
Makazama za orezivanje uklonite osušeno i mrtvo lišće, kao i trulo korenje. Ovaj korak omogućava biljci da se fokusira na oporavak zdravih delova, a ne na održavanje oštećenih.
3. Rehidrirajte biljku
Napravite "spa tretman" za biljku. Potopite korenje u posudu sa mlakom vodom na 15-30 minuta. Ovo će pomoći da se korenje rehidrira i povrati vlagu. Ako je zemlja potpuno suva i tvrda, razmislite o presađivanju biljke u svežu, vlažnu zemlju.
4. Pružite odgovarajuće uslove
Premestite biljku na mesto sa indirektnim svetlom i optimalnom temperaturom. Direktno sunce može dodatno iscrpiti biljku tokom oporavka. Povremeno je prskajte vodom kako biste održali vlažnost, ali pazite da je ne preterate sa zalivanjem.
5. Strpljenje i kontinuirana nega
Oporavak može potrajati nekoliko nedelja. Redovno proveravajte vlažnost zemlje, ali izbegavajte prečesto zalivanje kako ne biste izazvali truljenje korena. Povremeno dodajte blago tečno đubrivo kako biste biljci obezbedili dodatne hranljive materije.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Za neke je ljubičasta biljka simbol večne ljubavi, a za neke večne tuge