Nijedna od ovih biljaka neće zameniti prečišćivač vazduha, ali vam mogu pomoći da njim budete zadovoljniji, a životni prostor prijatniji.

Hemikalije su neizbežan deo svakodnevice, pa su ih puni i naši domovi – oni su u nameštaju, podovima, zavesama, vazduhu, svuda oko nas.
Iako uglavnom nisu preterano opasne, one mogu da zakomplikuju život, a kada im se pridruži i aerozagađenje, vaš topli dom može da bude mesto u kome se ne uživa koliko bi trebalo.
Istraživanje koje je sprovela NASA 1989. godine pokazalo je da pojedine biljke mogu da smanje zagađenje vazduha u zatvorenom prostoru, uključujući i toksična isparavanja jedinjenja poput formaldehida. Međutim, novija studija objavljena u naučnom listu Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology pokazala je da biljke deluju tako sporo da jedva da prave neku veliku razliku. Ipak, čak i malo jeste nekakva pomoć, zar ne?
-
1. Spatifilum (Spathiphyllum)

Ova popularna kućna biljka ima neobične bele cvetove neizostavna je na listama sobnih biljaka koje su najkorisnije za prečišćivanje vazduha tako što apsorbuju toksine iz vazduha u svoje lišće, sprovode ih kroz korenje i razlažu u zemlji.
-
2. Aloja vera (Aloe vera)
Biljka za koju najčešće čujemo kada slušamo o čudesnim darovima prirode korisna je za zdravlje i lepotu, ali može da bude i pouzdan saveznik za prijatniji vazduh u kući.
Aloja vera oslobađa kiseonik i apsorbuje ugljen-dioksid tokom noći, kao i druge biljke, ali je vrlo zahvalna u odnosu na većinu jer traži vrlo malo nege, pa će vam oprostiti i ostati jaka i zdrava i ako ne zalivate koliko bi trebalo.
-
3. Ženski zmaj (Dracaena fragrans)
Biljka koja se u prirodi prostire između Sudana, Mozambika, Obale Slonovače i Angole, pripada porodici ljiljana. Uz redovno tuširanje, u okviru odbrane od suvog vazduha u stanu zimi, lepo se razvija na sobnoj temperaturi, a važno je držati je na osvetljenom mestu, ali ne i na direktnoj sunčevoj svetlosti.
-
4. Kućna paprat (Nephrolepis exaltata)
Ako vas u hladnim danima muči suva koža, bostonska paprat može biti biljka koja će vam ublažiti muke. Deluje kao ovlaživač vazduha, izgleda vrlo lepo, ali suptilno i nenametljivo, a ne očekuje mnogo nege.
-
5. Afrički gerberi (Gerbera jamesonii)
Ova vrsta gerbera poreklom je iz južne Afrike i upija toksine poput trihloretilena i benzena iz vazduha putem cvetova, a najbolje je da stoji na direktnoj sunčevoj svetlosti, što bliže prozoru.
-
6. Svekrvin jezik (Dracaena trifasciata)

Sobno cveće poznato još kao sabljica i mač Sv. Đorđa takođe je afričkog porekla, a veruje se da eliminišeformaldehid, benzen, ksilen i trikloretilen.
Posebno je dobar izbor jer ne traži previše svetlosti i jednako napreduje zimi, a interesantno je to što ova biljka, za razliku od ostalih, noću ispušta kiseonik, a danju upija ugljen-dioksid.
-
7. Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum)
Paukova biljka, biljka-pauk ili jednostavno zeleni ljiljan takođe deluje tako što "kupi" otrove iz vazduha, a uz to povećava vlažnost vazduha, što je od posebne važnosti u zimskim mesecima. Prija joj da bude na svetlu, a savršeno mesto za ovaj cvet je tik uz prozor.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Ivo Andrić je svaki odmor koji je mogao koristio da dođe u banju