dragoceni saveti

Uništiće vam biljku i proširiti se na sve oko nje: Pepelnica nije bezazlena kao što deluje, ali nije teško rešiti je se

0

Iako na samom početku nije smrtonosan i ne deluje opasno, ako se beli praškasti premaz na biljkama ne tretira što pre, može doći do velikih problema jer je u pitanju gljivično oboljenje.

Pepelnica na listu bršljena
Pepelnica na listu bršljenafoto: jaojormami/Shutterstock

Možda vam se nekad dogodilo da na listovima svojih biljaka primetite bele fleke koje podsećaju na pepeo i na to ne obratite previše pažnje.


Međutim, vremenom ovaj beličasti praškasti premaz počinje da se širi i uskoro lišće žuti, a biljka se suši i postepeno vene sve na kraju ne morate da se pozdravite s njom.


Razlog je gljivična bolest poznata kao pepelnica, koja može da zahvati bilo koju biljku. Ipak, najpodložnije su joj mlade, kao i određene vrste poput jabuka, jorgovana, krastavaca, ruža i svih vrsta tikvi.

Koliko je pepelnica opasna za biljke?


Obično se pepelnica javlja krajem proleća ili početkom leta, a na nju je naročito osetljivo novo lišće. Izazivaju je srodne spore gljiva iz porodice Erisiphaceae, koje dospevaju prenošenjem putem vetra i mogu da pređu velike razdaljine, a toliko su otporne da mogu da prežive i zimu kada se pepelnica ne tretira.

 

Pepelnica se često javlja na baštenskoj ruži
Pepelnica se često javlja na baštenskoj ružifoto: mrs.Mazorchuk/Shutterstock

Kada se tek pojavi na stablu i lišću, pepelnica samo čini da biljka izgleda manje atraktivno, ali nije smrtonosna. Ukoliko se odmah ne reaguje, beli premaz ipak počinje da se širi, čime je slabi – otežava fotosintezu, izvlači hranljive materije, dovodi do žutog i suvog lišća, a ukoliko ima plod one može da dobije opekotine od sunca. Cvetova je sve manje, a ukus voća i povrća može da se promeni.


Najveći problem je to što se pepelnica lako širi na biljke u okruženju, pa lako može da se dogodi da vam bude zahvaćena cela bašta ili terasa ako ovo biljno oboljenje ne bude pod kontrolom.


Kako se leči pepelnica na biljkama?


Čim primetite beli premaz na biljci, reagujte što pre, a u nastavku vam predstavljamo neke od opcija.

 

Kod pepelnice je važno reagovati što pre kako spore ne bi ušle u tkivo lista i proširile se na ostale biljke u okruženju.
Kod pepelnice je važno reagovati što pre kako spore ne bi ušle u tkivo lista i proširile se na ostale biljke u okruženju.foto: SusaZoom/Shutterstock
  • Fungicidi. U biljnoj apoteci se prodavcu obratite za pomoć kako bi vam preporučio kvalitetan fungicid koji će suzbiti širenje pepelnice i ukloniti ove fleke sa biljke. Posebno su efikasni oni koji sadrže kalijum bikarbonat, sumpor, nim ulje ili bakar.
  • Sirće. I obično alkoholno sirće koje imate u kući može da deluje kao fungicid jer sirćetna kiselina menja pH gljivica. Sipajte jednu kašiku sirćeta na jedan litar vode i to prskajte na svaka tri dana po biljci dok se pepelnica ne povuče.
  • Mleko. Napravite mešavinu mleka i vode u boci s raspršivačem, s odnosom 40:60, pa time poprskajte biljku. Ponavljajte na svakih 3-5 dana dok se ne povuče.
  • Kalijum bikarbonat. Rastvorite 3 supene kašike kalijum karbonata u 10 l vode, pa u to dodajte 3 kašike biljnog ulja i malo narendanog sapuna Kad se sjedini, poprskajte biljku.
  • Beli luk. Usitnite 4-5 čenova belog luka i prelijte ih litrom vode, pa ostavite da odstoji preko noći. Sutradan procedite i time poprskajte biljke.

 

Kada je reč o nimovom ulju, ono neće ukloniti pepelnicu, ali može da spreči da se spore rašire na ostale biljke, kao i njihovo prodiranje u tkivo lista.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Čarobnjak za biljke iz Borče

 

makonda-tracker