Trenutak kada vidite pozitivan test na trudnoću donosi prelepe emocije, ali u isto vreme i strah i zbunjenost. Dajemo odgovore na najčešće pitanje svake žene koja tek sazna da je trudna - šta sad
Test je pozitivan. Osmeh sa lica ne spada, ali se odmah postavlja ono glavno pitanje: šta sad.
To je momenat kada ste svesni da sada treba uraditi nešto, ali niste sigurni odakle i kako krenuti, piše Yumama. Zato predlažemo 15 koraka koje treba da preduzmete kada saznate da ste u drugom stanju.
1. Posetite lekara
Ako ste uradili test kod kuće ili vam je menstruacija izostala, obavezno se obratite lekaru. On će potvrditi trudnoću, ali i reći vam naredne korake kada su pregledi i praćenje trudnoće u pitanju.
2. Pijte vodu
Tokom trudnoće je važno da pijete što više vode. Lekari predlažu barem 8 do 10 čaša dnevno. Cilj je da vi i vaša beba budete dovoljno hidrirani. To će pomoći i prilikom zatvora, ali i pokretljivosti zglobova. Znaćete da pijete dovoljno vode kada vam je boja urina bledožuta. O unosu tečnosti svakako uvek možete govoriti sa lekarom.
3. Zdrava ishrana
Šta to obuhvata? Potrudite se da vam ishrana bude bogata proteinima, nutrijentima, voćem i povrćem. Nemojte započinjati razne dijete. I o ovome je najbolje pričati sa doktorom.
4. Vežbanje
U najvećem broju slučajeva, ukoliko ste i do sada vežbali, možete nastaviti sa tim. Ako ne trenirate, šetnja i neke jednostavne vežbice su takođe odlična rutina koja pomaže bebinom zdravlju.
5. Objavite lepe vesti
Mnoge žene ipak odluče da sačekaju da prođe prvi trimestar, pa tek onda objave lepe vesti, jer se tada smanjuju šanse za pobačaj. Razumljivo je i da oni koji su se borili sa trudnoćom jako dugo sada imaju želju da objavu vesti odlože. Uvek je najbolje podeliti vesti s drugima onda kada se vi dobro osećate.
6. Podrška
Potpuno je razumljivo da postavljate bezbroj pitanja. Nekada doktor neće biti tu, ali imate porodicu i prijatelje kao najbolju podršku. Mogu podeliti svoja iskustva sa istim problemom, ili jednostavno biti tu da vas saslušaju. To će svakako umanjiti strahove i anksioznost.
7. Čitajte
Čitajte što više i učite o svim promenama koje vas očekuju dok beba raste i razvija se.
8. Budžet
Kada dođe beba, nećete imati vremena da pripremate budžet za sve. Napišite na papir makar osnovne stvari. Postoje one stvari koje se kupuju jednom, poput kreveca, sedišta za auto, kolica, ali ima i onih koje će vam redovno trebati, poput pelena i odeće.
9. Plan porođaja
Plan i pripreme će vam pomoći da se osećate mirnije i umanjite strah. Odlučite se gde ćete se poroditi, kod kog doktora, kakav porođaj želite.
10. Pedijatar
Bilo bi dobro da pronađete pedijatra i pre samog porođaja. Poslušajte predloge prijatelja i istražite koji su to doktori na dobrom glasu u vašem kraju. Važno je da pedijatar razume vaše potrebe i uz kog ćete se osećati sigurno kada brine o bebi.
11. Dadilja
Da li ste planirali da unajmite dadilju, ili pak planirate vrtić kada beba poraste? Šta god da su vaši izbori, možete promisliti i istražiti malo ranije o svemu.
12. Proizvodi za bebu
Šta biste najradije koristile i šta od proizvoda ima najbolje odlike? Tokom trudnoće imate vremena da sve lepo istražite šta vam je potrebno - sastav, cenu, savete prijatelja, blogova, pedijatra. Na vreme odaberite ono što mislite da je najbolje za bebu.
13. Prihvatite svoje novo telo
Promene koje se na vašem telu dešavaju neće biti prelepe (uključuju gasove, kilograme, gorušicu, mučninu, vrtoglavicu). Ipak, imajte na umu - vi donosite jedan nov život na svet. Volite svoje telo i nemojte se loše osećati zbog promena koje se javljaju.
14. Prihvatite emocije
Bićete na pravom emotivnom rolerkosteru — od potpunog mira do neprestanog plača. Nemojte se plašiti. Prihvatite promene emocija i naučite da funkcionišete uz njih.
15. Uživajte u trudnoći
Slikajte se, pišite dnevnik, zabeležite svoje putovanje. Neka trudnoća bude nezaboravan period, bilo da je prva ili poslednja.