Ukoliko prepoznate jedan ili dva znaka kod svog deteta, to ne mora da znači da ono ima problem. Međutim, ako ih je nekoliko i to je nešto što traje određeno vreme, hitno morate da mu ograničite vreme koje provodi uz ekran.

Zavisnost od mobilnog telefona može se odnositi na kompulzivno i preterano oslanjanje na mobilne uređaje koje izaziva negativne posledice u različitim aspektima života deteta.
Lekari formalno ne priznaju zavisnost od mobilnog telefona kao stanje mentalnog zdravlja, piše Medical News Today. Međutim, neke studije sugerišu da deca i tinejdžeri mogu i te kako da budu opsednuta mobilnim telefonima.
Ova preokupacija može dovesti do nemogućnosti kontrole ili ograničavanja upotrebe telefona, čak i u situacijama kada je nije poželjno koristiti ga.
To ih može dovesti do toga da zanemare svoje odgovornosti i odnose s drugima, manje se igraju i razvijaju maštu i drugarstvo, pokvare uspeh u školi i da budu nemirni i anksiozni kada im roditelji ne dozvole da ih koriste.

Potencijalni znakovi zavisnosti od pametnog telefona
Istraživanje iz 2017, u kojem su učestvovali studenti južnokorejskog Nacionalnog univerziteta u Seulu, pokazalo je da je prosečna upotreba pametnog telefona u njihovom slučaju bila oko 15,79 sati nedeljno.
Prema austrijskoj studiji objavljenoj 2019. u listu Neuropsychiatry, o problematičnoj upotrebi telefona kod dece i adolescenata, potrebno je više istraživanja da bi se u potpunosti razumeli rizici. Međutim, autori navode da naučna literatura sugeriše nekoliko negativnih posledica i mogućih opasnosti korišćenja pametnih telefona.
To što ste kod deteta primetili jednu ili dve stvari s ovog spiska ne mora da znači da je način na koje ono koristi telefon problematično. Međutim, ako je nekoliko stavki nešto što dosledno uočavate u ponašanju deteta, to može da ukaže na problem.

1. Dete je dugo uz telefon
Prekomerna upotreba uređaja znači da dete provodi mnogo vreme s pametnim telefonom u ruci, što može biti štetu drugih aktivnosti ili odgovornosti. Drugim rečima, umesto da se igra, viđa s prijateljima, provodi vreme s porodicom, čita, gleda crtaće i sl, ono gleda u telefon.
2. Fizički simptomi
Neka deca i tinejdžeri mogu iskusiti fizičke simptome usled prekomerne upotrebe telefona, jer im je telo dugo u položajima koji se loše održavaju držanje ili su oči izložene plavom svetlu.
Ovi fizički znakovi mogu uključivati:
- naprezanje očiju
- glavobolje
- bol u vratu
- bol u leđima
3. Zanemarivanje drugih aktivnosti
Dete (ili tinejdžer) može zanemariti hobije, sport ili društvenu interakciju da bi provodilo vreme na svom telefonu, čak i kada su te aktivnosti stvari u kojima su mališani ili tinejdžeri ranije uživali.
Recimo, može stalno da proverava telefon, provodi vreme na društvenim mrežama, proveru i daje prioritet onlajn interakcijama u odnosu na one uživo. Možda neće završiti domaći zadatak, kućne poslove ili druge obaveze zbog prekomerne upotrebe telefona.

U školi, preterano oslanjanje na pametni telefon može dovesti do:
- pogoršanje ocena
- nesposobnost koncentracije
- smanjena akademska produktivnost
4. Simptomi "odvikavanja"
Deca i tinejdžeri koji su zavisni od mobilnog telefona mogu da osećaju da moraju odmah da reaguju na notifikacije i uznemire se ako ne mogu da uđu na društvene mreže. Ako im je telefon nedostupan, takva deca mogu da ispolje:
- nemir
- razdražljivost
- anksioznost
- problemi sa snom
5. Tajnovitost
Mališani koji su zavisni od telefona mogu da budu tajnoviti kada je reč o njihovim aktivnostima u vezi sa telefonom. U nekim slučajevima, to može znači da kriju da su ga koristili ili zauzimaju odbrambeni stav kada ih pitaju koliko ga vremena imali u ruci.
BONUS VIDEO
Opasan novi TikTok izazov među decom