Nema dileme da je za najmlađe značajno da budu okruženi knjigama, a sada je otkrivena još jedna vrlo zanimljiva veza između odrastanja pored knjiga i toga šta se dešava u odraslom životu.
Svima nam je jasno da je za decu znatno korisnije da provedu vreme uz knjigu nego držeći tablet ili mobilni telefon ili sedeći ispred televizora, a novo naučno istraživanje daje nam još jedan odličan argument za ovu tvrdnju.
Osim što su zabavne, poučne i značajne za razvoj mašte i kognitivnih sposobnosti mališana, otkriveno je da knjige imaju potencijal da utiču na budući život deteta i na jedan (ne baš) iznenađujući način.
Naime, ekonomisti Univerziteta u Padovi sproveli su istraživanje u okviru kojeg su analizirali količinu knjiga uz koje je odraslo čak 6.000 ljudi.
Kako je otkriveno studijom objavljenom 2015. u listu Economic Journal, oni koji su imali više knjiga dok su rasli kasnije su uživotu, kao odrasli ljudi, zarađivali više novca.
Zbog čega je tako, nije do kraja jasno.
– Možda su knjige važne jer podstiču decu da više čitaju, a čitanje može imati pozitivne efekte na uspeh u školi. Takođe, dom pun knjiga ukazuje i na povoljne socioekonomske uslove – prenosi Telegraph komentare tima koji je radio na ovoj studiji.
Za istraživanje su korišćeni podaci o muškarcima iz devet država Evrope, rođenih sredinom 20. veka, koji su odgovarali na pitanje jesu li odrastali s manje od 10 knjiga u kući, jednom daskom za policu, punom policom, dvema policama knjiga ili više.
Utvrđeno je da je dodatna godina školovanja povećala prosečnu životnu zaradu muškaraca za 9 posto. Međutim, oni koji su odgajani s malo knjiga u kući zabeležili su porast zarade za samo 5% ako bi se dodatno školovali. Za one s velikim brojem knjiga u domu u detinjstvu je taj skok bio značajno veći – čak 21 odsto.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Zašto malo mladih upisuje srpski jezik i književnost?