Prvi ponedeljak nakon Vaskršnjeg ponedeljka je posvećen onima koji nisu među živima
![foto: Profimedia](/data/images/2019/04/27/18/258491_profimedia0400806190_ff.jpg?ver=1715535798)
Pobusani ponedeljak uvek pada u prvi ponedeljak posle Nedelje Antipashe - Tomine nedelje, i za taj dan se na grob iznose sveže obojena crvena jaja iz varzila koji je sačuvan od Vaskrsa.
Pobusani ponedeljak je dan posvećen mrtvima i ove godine se obeležava 13. maja.
Naziva se još i Uskrs za mrtve ili Uskrs pokojnika, a tog dana se "pobusavaju" grobne humke (na njih se sadi busenje zelene trave) i nose farbana uskršnja jaja pripremljena posebno za duše pokojnika.
Običaji na Pobusani ponedeljak
Na groblje se nose jaja bojena u crvenu boju na Veliki petak, a potom se dele sirotinji. U pojedinim krajevima Srbije se izlazi na groblje kao na Zadušnice, tj. uređuju se grobovi, pale sveće, drže se parastosi i pomeni.
Veruje se da ovaj običaj potiče iz Rusije.
U nekim delovima Bosne i Hercegovine i na zapadu Srbije se oko groba postavljaju drveni ili kameni oklopnici (opseci), pa se grob pobusa između oklopnica. U Bosni se u nekim selima oženjenim pokojnicima postavljaju dva kamena stubića, jedan iznad glave, a jedan kod stopala.
![CRVENA JAJA SE NOSE NA GROBLJE ZA DUŠE UMRLIH](/data/images/2021/05/10/10/320933_profimedia0169952646_ff.jpg?ver=1715535601)
U nekim krajevima Srbije, na ovaj dan se kao i na Zadušnice izlazi na groblja, pale se sveće, uređuju grobovi, a sveštenici drže parastose i pomene za pokoj duše. Veruje se da je ovaj stari običaj poreklom ruski.
Pobusani ponedeljak uvek pada u prvi ponedeljak nakon svetle ili vaskršnje nedelje.
U Gruži se on smatra vaskrsom pokojnika, te svako daje pomen i sprema za dušu svojim umrlim precima i srodnicima. Uz prekađivanje grobova, na pobusani ponedeljak se pale sveće pokojnicima, za čiju se dušu dele šarana vaskršnja jaja. Po svemu, ovaj dan ima svojstva zadušničkog dana.
Bonus video:
Koji je veći praznik Uskrs ili Božić?