Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Svetog Savu, jednog od najvažnijih ljudi kako u istoriji naše zemlje, tako i u istoriji Srpske pravoslavne crkve.
Rođen 1169. kao Rastko, treći sin velikog župana Stefana Nemanje, vrlo mlad je shvatio da je crkva njegova budućnost, pa se zamonašio 1192. godine na Svetoj Gori. U istorijskim izvorima stoji da se posle 16 godina vratio kući da bi pomirio zavađenu braću Stefana i Vukana, a nadaleko je bio poznat po prosvećivanju srpskog naroda, pisanju značajnih dela... Najznačajniji podvig Svetog Save je to što je u Nikeji 1219. izdejstvovao samostalnost srpske crkve, pa je bio prvi srpski arhiepiskop.
Ovaj svetac zaštitnik je prosvetara, apotekara i tvorac zakonodavstva, a u Srbiji se danas slavi i kao krsna i kao školska slava i obično se u osnovnim i srednjim školama održavaju priredbe.
Preminuo je 25. januara 1236. godine u Trnovu, nakon povratka s hodočašća u Jerusalim, a vest o njegovoj smrti stigla je u Srbiju dva dana kasnije, zbog čega se Sveti Sava slavi 27. januara. Zbog jakog kulta Svetog Save u narodu, turski Sinan paša je 1594. godine spalio njegove mošti na Vračaru, ali ovaj čin nije uspeo da ugasi poštovanje prema svecu.
Običaji i verovanja za Svetog Savu
- Na dan Svetog Save slavi se svečano. U nekim delovima Srbije vernici, naročito oni čija je ovo krsna slava, poste sedam dana pre praznika.
- U Vojvodini je običaj da se na dan Sv. Save prave perece ― posne, ako Savindan "pada" u sredu ili petak, a mrsne ako je nekog drugog dana. Ovaj običaj nastao je u znak zahvalnosti svecu što im je olakšao mlevenje žita, a u prošlosti su se perece nosile u crkvu i tamo delile deci.
- Iako je crveno slovo, na Svetog Savu je dozvoljeno i poželjno raditi kućne poslove. Običaj potiče od toga što se u prošlosti stoka puštala sama na ispašu, a domaćini i domaćice su koristili priliku da završe šta moraju po kući. Zbog toga je, štaviše, poželjno i veliko spremanje!
- Veruje se da grmljavina na Savindan najavljuje važne, prelomne događaje, moguće i negativni jer zimi uglavnom ne grmi.
- S druge strane, postoji verovanje sunčan dan Svetog Save donosi blagostanje i srećnu i rodnu godinu.
- Na ovaj praznik se ne nosi crvena boja jer se ranije verovalo da boja krvi privlači vukove.
- Običaj je da se ne oštre noževi, britve ni drugi alati.