Jako sunčevo zračenje može da napravi ozbiljne probleme koji će sigurno uticati na kvalitet vašeg letovanja
Ukoliko dugo boravite na suncu i nemate adekvatnu zaštitu vrlo lako i brzo možete da izgorite, a onda slede prave muke.
Dermatolozi stalno upozoravaju na to da se ljudi moraju štititi od sunčevog zračenja, jer ono nekada može da bude i opasno po život.
Oni razlikuju tri vrste opekotina, a za one najteže obavezno je potražiti lekarsku pomoć:
Ukoliko imate prvi stepen opekotina znači da vam je koža pocrvenela, upaljena je i bolna na dodir.
Drugi stepen je kada imate sve ovo još praćeno vodenastim plikovima.
Treći i najopasniji je kada se zdravstveno stanje dodatno zakomplikuje i jave se povišena telesna temperatura, glavobolja, groznica, dehidracija.
U ovom najtežem slučaju obavezno se javite lekaru, jer ovakvo stanje je teško sanirati samo mazalicama i kremama.
Šta uraditi nakon što koža počne da se ljušti?
Nakon što se crvenilo povuče oštećen sloj kože će početi da se peruta i ljušti. Tada nastupa prava drama za mnoge, jer je vrlo teško odoleti čupkanju i skidanju ovih delova kože.
Ipak, deramtolozi savetuju da se takva koža ne dira, jer preteranim i preranim skidanjem kože može doći do novih problema. Novi sloj kože se možda još nije dovoljno regenerisao, pa je podložan novim oštećenjima od sunca, ali i bakterijama i mikroorganizmima.
Najbolje je kožu pustiti da sama odradi piling i odbaci mrtve delove. Proces pilinga može da traje dva do četiri dana nakon što crvenilo od opekotina ne nestane ili posle nedelju dana, u zavisnosti od težine opekotina.
Nažalost, piling izgorele kože se ne može sprečiti. Važno je da redovno koristite kreme sa zaštitnim faktorom i izbegnete opekotine od sunca.
Nakon što ste se oljuštili treba da koži date dodatnu negu u vidu hidratantnih krema i losiona koji će ishraniti vašu kožu.