uređenje doma

Kako da pod izgleda kao nov? Sastojak iz kuhinje uklanja ogrebotine bez muke, a evo kako sprečiti oštećenje parketa

Uz ovih pet krajnje jednostavnih trikova podovi će vam uvek izgledati kao novi, a ne treba vam ni mnogo novca ni mnogo vremena.

Postoje načini da se ovakve ogrebotine sprečefoto: Shutterstock / Karjalainen

Svaki ljubitelj lepih enterijera zna koliko drveni pod može da pruži jednom domu, u smislu estetike, ali i kvaliteta.

 

Ipak, ma koliko dobro drvo bilo u pitanju, podovi su izloženi konstantnom gaženju, pritiscima i prevlačenju nameštaja, te ne čudi što su mehaničke ogrebotine i više nego česta pojava.

 

Menjanje parketa nije jeftino ni jednostavno, što je jedan od razloga za dodatno nerviranje kada uočimo tu jednu novu crticu ili udubljenje, koje pre sat vremena nije postojalo.

 

I mada je nemoguće u potpunosti ukloniti ogrebotinu sa poda, ono što možemo jeste da je učinimo manje vidljivom ili, žargonski rečeno, zamaskiramo. 

 

U nastavku predstavljamo 5 najefikasnijih načina za to.

 

1. Redovno čišćenje

 

Redovno brišite parketfoto: Shutterstock / Ahmet Misirligul

Verovali ili ne, toliko je jednostavno. Ništa ne naglašava postojanje ogrebotine na podu, naročito ukoliko je duboka, kao što to može uporna prašina koja se nakuplja u pukotini. Zato je od izuzetne važnosti da redovno i temeljno brišete svoje podove kako biste izbegli ovu nemilu situaciju.

 

2. Konstatujte kolika je šteta načinjena

 

Dubina ogrebotine itekako ima veze sa izborom dodatnih načina na koje možete sebi da pomognete u slučaju ove vrste problema.

 

  • Površinska ogrebotina

 

Ovakve ogrebotine ne mogu se svrstati ni u red pukotina i one utiču isključivo na površinsku završnicu vašeg parketa. Kako biste ovo prekrili, uzmite očišćeni orah i počnite da ga utrljavate preko ogrebotine. Sledeće što će se dogoditi jeste da orah ispusti ulje koje će popuniti ogrebotinu. Kao alternativu možete koristiti i kokosovo ili maslinovo ulje, a dobro je i jabukovo sirće.

 

Orah je sjajan saveznik u prikrivanju ogrebotinafoto: Kotcha K Shutterstock
  • Manje, nepovršinske ogrebotine

 

Manje ogrebotine prodiru u zaštitni premaz i oštećuju površinu drveta. U ovom slučaju možete koristiti farbu za podove ili jednostavno vodene bojice u nijansi sličnoj podu.

 

  • Duboke ogrebotine

 

Duboke ogrebotine i drveni podovi zahtevaju veću preciznost za popravku. Kada se bavite podovima od tvrdog drveta, koristite punjenje za drvo i boje za drvo (nešto kao olovka za popunjavanje).

 

  • Veoma uništen pod

 

Ukoliko su mehanička oštećenja isuviše velika i agresivna, jedino valjano rešenje bilo bi kompletna zamena poda, jer to već nije moguće tako lako zamaskirati.

 

Kako sprečiti ogrebotine na podu?

 

Osim što je dekorativan, tepih štiti parket od preteranog habanjafoto: fizkes/Shutterstock

Posle svog tog napornog rada na otklanjanju ogrebotina na drvenim podovima, želećete da sprečite buduća oštećenja. Evo nekoliko korisnih saveta:

 

  1. Izbegavajte prevlačenje predmeta po podu, posebno stolica i teškog nameštaja
  2. Redovno secite nokte kućnim ljubimcima i nabavite stub za grebanje za mačke, ukoliko ih imate kao ljubimce
  3. Izbegavajte abrazivne proizvode za čišćenje
  4. Ponovo nanesite završnu obradu drveta kada je potrebno
  5. Koristite prostirke, staze i tepihe u oblastima sa velikim prometom

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Ovo je palata u kojoj živi Zlatan Ibrahimović