Savet stručnjaka će vam pomoći da im maksimalno produžite rok trajanja
S prvim prolećnim danima domaćice sade cveće koje krasi dvorišta, balkone, terase i kad dođe jesen teško im je da se oproste od lepotica poput muškatli, diplandenija, petunija, sulfinija i njima sličnih.
Ipak, njihov vegetativni period se bliži kraju i važno je da im u poslednjim mesecima date adekvatnu negu, prihranu, smanjite zalivanje, kako bi koren što duže ostao zdrav i kako bi biljka sve do prvih snegova mogla da cveta.
Jasmina Jerotijević, dugogodišnja cvećarka ispričala je šta treba uraditi sa muškatlama kako bi bile zdrave i bujne skoro do kraja novembra.
– Za muškatle je važno da dobiju određene minerale kako bi ostale zelene i kako ne bi počele da žute i suše se. Kako krenu dani sa manje sunca potrebno je prilagoditi količinu vlage koja im se daje – kaže ona.
Ključna stvar u tom periodu je dati im adekvatnu prihranu.
– Muškatlama je krajem sezone potrebna posebna vrsta prihrane. One se moraju bar 3 puta nedeljno zalivati prihranom koja je bogata kalijumom, azotom i fosforom – napominje Jasmina.
Ovi minerali im daju snagu da održe zdravo stablo, list i da cvetaju. Biljke će vam biti zahvalne što brinete o njima i zauzvrat će vam dati mnogo lepih cvetova u kojima ćete moći da uživate sve dok napolju temperature ne odu u minus.
Tada je važno orezati ih, prirpemiti za zimu i ostaviti u prostoriju koja ne mrzne. Povremeno, bar jednom mesečno ih zalijte i čekajte da otopli, a tada će već prvi pupoljci dati znak da je vreme da ih ponovo iznesete napolje kako bi otopočele svoj novi vegetativni period.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video:
Najava metereologa za jesen