to je bio njen san

"8 godina nisam spavala": Alžirska bokserka Iman Helif preplavljena emocijama posle osvajanja zlatne medalje

Dok su drugi sportisti tokom učešća na OI morali da brine o tome hoće li im vreme i koncentracija ići naruku u borbi za priznanja, Iman Helif je trpela spekulacije planete i poznatih ličnosti o njenom polu, hormonima i hromozomima, neosnovane optužbe, uvrede, ismevanje... i u Alžir se vraća sa zlatom oko vrata.

Iman Helif osvojila je zlatnu medalju na 33. Olimpijskim igramafoto: EPA-EFE/MAST IRHAM

Alžirska bokserka Iman Helif osvojila je juče zlatnu medalju u velter kategoriji, do 66 kilograma, na Olimpijskim igrama u Parizu, pobedom nad kineskom takmičarkom Jang Liju u finalu.

Iako je bila suzdržana većim delom takmičenja i trudila se da ostane fokusirana, nakon što je proglašena pobednicom, Alžirka se prepustila emocijama i proslavila svoj uspeh sa timom, sve vreme ljubeći i očarano posmatrajući svoje priznanje.

Da! Ovo je moj san! Tako sam srećna – rekla je za BBC 25-godišnja sportistkinja, koja se proteklih nedelja našla u teškoj situaciji jer su ljudi na društvenim mrežama, uključujući englesku književnicu Dž. K. Rouling, doveli u pitanje njen pol i raspravljali o njenom nivou testosterona, stanju hromozoma...

Iman Helif osvojila je zlatnu medalju na 33. Olimpijskim igrama FOTO: EPA-EFE/MAST IRHAM
Iman Helif osvojila je zlatnu medalju na 33. Olimpijskim igrama FOTO: EPA-EFE/Miguel Tona
Iman Helif osvojila je zlatnu medalju na 33. Olimpijskim igrama FOTO: EPA-EFE/ALI HAIDER
Iman Helif osvojila je zlatnu medalju na 33. Olimpijskim igrama FOTO: EPA-EFE/YAHYA ARHAB
Iman Helif osvojila je zlatnu medalju na 33. Olimpijskim igrama FOTO: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Moja porodica je presrećna. Ceo Alžir je danas srećan. Osam godina rada... Osam godina nisam spavala... Danas sam vrlo srećna jer sam osvojila zlatnu medalju – istakla je Iman Helif.

Nakon pobede, alžirska bokserka skočila je u zagrljaj svojim trenerima, a jedan od njih ju je nosio na ramenima kroz arenu, dok je Helifova podigla pesnicu slaveći uspeh i noseći zastavu Alžira.

Iman Helif će OI 2024. pamtiti i po dobru i po zlu

Alžirska bokserka Iman Helif bila je potpuno dominantna na OI u Parizu i dobila je sve runde u takmičenju, ali je borba koju će verovatno zauvek pamtiti ujedno i njena najkraća: pobedu nad bokserkom Anđelom Karini dobila je tako što je Italijanka odustala posle 46 sekundi.

Ona je tvrdila da je nikada niko nije tako udario, a mediji su vest preneli uz tvrdnje da Karinijeva "odbija da se bori protiv muškarca", što italijanska sportistkinja zapravo nije izjavila.

Anđela Karini i Iman Helif u ringu posle meča na 33. Olimpijskim igramafoto: Ciro Fusco / Zuma Press / Profimedia

To je pokrenulo raspravu o polu Iman Helif, koja je već tinjala u stranim medijima, budući da je bokserka Alžira prošle godine diskvalifikovana sa Svetskog prvenstva nekoliko sati pre meča za zlato zbog "neispunjavanja kriterijuma podobnosti". Olimpijski komitet Alžira saopštio je da su razlozi medicinske prirode, a mediji su potom preneli da je bokserka imala visok nivo testosterona, za šta, opet, nikad nije stigla bilo kakva potvrda osim tvrdnji na društvenim mrežama.

Pravu zbrku zapravo je napravila izjava Umara Kremljova, predsednika Međunarodne bokserske asocijacije, koji je rekao da Iman Helif i tajvanska takmičarka LIn Ju-ting imaju "XY hromozome", za šta, takođe, nema dokaza.

Iman Helif je, kako je potom razjašnjeno u medijima, rođena kao žena, vaspitavana kao žena, takmičila se u ženskim kategorijama i nikad do prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva nije bilo sumnje u njen identitet.

Iman Helif u ringu na 33. Olimpijskim igramafoto: EPA-EFE/MAST IRHAM

Zato nije iznenađujuća odluka Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) da se ona ravnopravno takmiči na Olimpijskim igrama.

Znam da je Olimpijski komitet bio pravedan prema meni, srećna sam zbog toga jer to pokazuje istinu – rekla je nedavno sportistkinja za AP.

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.