prizori od kojih zastaje dah

Svi su sinoć gledali u nebo nad Srbijom s čuđenjem: Šta je geomagnetna oluja i kakav uticaj ima na ljude i tehniku?

Visoka geomagnetna aktivnost se očekuje tokom vikenda. Višestruko izbacivanje koronalne mase na Sunce će izazvati veoma jaku magnetnu oluju.

SOLARNA OLUJA SE MOGLA VIDETI I U SRBIJI foto: Shutterstock / V. Belov

Geomagnetnu oluju izazivaju erupcije na površini Sunca do kojih je došlo prethodnih dana.

 

Prognozu solarne i geomagnetne aktivnosti za 11. i 12. maj 2024. objavio je Centar za predviđanje svemirskih vremenskih prilika Nacionalne administracije za okeane i atmosferu SAD.

 

Geomagnetne oluje su klasifikovane po stepenu snage – K-indeksu – od 2 do 9. Što je veći K-indeks, to je jača oluja i njene posledice i uticaj na ljude.

Imajte na umu da se prognoza i dalje može promeniti, jer istraživači solarne aktivnosti ažuriraju svoje podatke svaka tri sata.

 

U subotu, 11. maja primećena je solarna aktivnost sa K-indeksom 8 (crveni nivo), što odgovara snažnoj magnetnoj oluji koja može da utiče na dobrobit ljudi, koja će ostati aktivna u nedelju, 12. maja .

 

Prema The Vatchers-u , ova oluja je ocenjena kao G4 , što je druga najveća geomagnetna oluja na NOAA skali, i dešava se otprilike 100 puta po solarnom ciklusu, u trajanju od 11 godina. Jedina klasifikacija iznad G4 je G5 - Ekstremna, koja se javlja otprilike četiri puta po ciklusu.

Ova oluja je izazvala fenomen Polarne svetlosti (Aurora borealis) južnije nego inače, pa se sinoć mogla videti i u Srbiji, naročito u onim delovima koji su blizu granice sa Republikom Hrvatskom.

 

Ova geomagnetna oluja počela je sinoć i smatra se da će trajati do 13. maja.

 

Geomagnetna oluja ekstremne jačine G5 poslednji put je zabeležena u oktobru 2003. godine i izazvala je nestanke struje u Švedskoj i oštećenja na transformatorima struje u Južnoj Africi.

 

Bonus video:

Solarna oluja nije tako redak fenomen