"tako se razviju traume za ceo život"

Zvali su ih – TUŽNE PRINCEZE S DEDINJA: Za ćerkama predsednika uzdisao je Beograd, a umrle su mlade i za nekoliko meseci

Za kratko vreme, jedan od najistaknutijih političara Balkana izgubio je obe ćerke, koje su malo pre toga bile energične lepotice kojima se divio Beograd

Mirjana Mijatovićfoto: Youtube Printscreen

Čuveni Cvijetin Mijatović Majo, učesnik Narodnooslobodilačke borbe, ambasador i predsednik Predsedništva SFRJ obeležio je jednu eru i njegovo ime zauvek će biti upamćeno u istoriji Balkana.


Pored njegovog političkog rada, često se pominje kao drugi suprug legendarne glumice Mire Stupice, ali je njegovo ime i neraskidivo vezano za još dva ženska imena – njegove ćerke Mirjanu i Maju.


Cvijetin Mijatović obavljao je u Jugoslaviji mnogo važnih funkcija i bio jedna od najistaknutijih političkih figura nakon smrti Josipa Broza Tita. Zato nije bilo iznenađujuće što je 1980. godine došao na mesto predsednika Predsedništva SFRJ.

 

Bio je u braku s glumicom Sibinom Bogunović Mijatović, s kojom je dobio dve ćerke, a Sibina ih je prerano napustila, stradavši u saobraćajnoj nesreći 1970. Iste te godine preminuo je i čuveni režiser Bojan Stupica, a tri godine kasnije njegova bivša supruga i legendarna glumica Mira Stupica udala se za Cvijetina Mijatovića.

Ko su bile ćerke Cvijetina Mijatovića Maja?


Iako su se u komunističkom društvu uglavnom skrivali detalji o privatnim životima visokih funkcionera i njihovih porodica, o ćerkama Cvijetina Mijatovića Maja kolale su razne priče. One su i same na neki način bile javne ličnosti jer su se družile s predstavnicima jugoslovenskog "crnog talasa".


Mirjana, starija od sestara, rođena je u Ljubljani 1961. godine, dok je njena mlađa sestra Maja na svet došla 1966. Nakon što je njihov otac postao predsednik, svi zajedno su se preselili na Dedinje, a sestre Mijatović nisu se uklapale u visoko društvo. Uvek nasmejane i pune života, prelepe i energične, one su obožavale noćni život Beograda i često su viđane u društvu najpopularnijih rokera s početka osamdesetih: Milana Mladenovića i Margite Stefanović Magi iz benda EKV, pevačice Bebi Dol i drugih. Tako su se najpopularniji muzičari često sastajali baš u luksuznom domu Mijatovića na Dedinju.

 

Mira Mijatović, ćerka Cvijetina Mijatovića Majafoto: Printscreen Youtube / Boris

Organizovale su zabave dok ih je čuvala policija. Možete zamisliti kakve su to zabave bile, na koje su dolazile sve gradske face – ispričao je godinama kasnije njihov prijatelj i muzičar Milivoje Petrović - Miško Plavi.


U to vreme rođena je i ideja o osnivanju grupe VIA Talas, koju su činili basista Ekaterine Velike Bojan Pečar, Mira Mijatović, a u jednom trenutku i Miško Plavi i slikar Dušan Gerzić.


VIA Talas je bila pozitivna ekipa, uvek nasmejani i veseli. Tako i taj "talas", koji vas podseća na nešto što vas ugodno ljulja. Voleli su dolaziti kod meni jer sam imao puno novina, časopisa i fotografija i ploča koje su obožavali da slušaju. Sedeli su na podu, i mogli su da puše. Bili su to klinci iz kvarta – izjavio je jednom prilikom rok kritičar Petar Peca Popović.

 

Miško Plavi ispričao je da su često imali probe u Majovoj vili i ometali ga u poslu, a jednom prilikom su mu smetali dok je bio na telefonskoj vezi s Brežnjevim.


Svirali smo u podrumu Mirine vile, a tačno iznad bila je kancelarija njenog oca. Jednom je došao do nas i rekao nam: "Deco, izvinjavam se što prekidam, ali možete li samo malo stati? Imam gore Brežnjeva na vezi. Meni je žao što vas prekidam, ali nemojte barem tim činelama udarati, to mi smeta, po bubnjevima možete, to mi ne smeta..".Mi smo malo pričekali pa nastavili da sviramo – ispričao je Miško Plavi.


Grupa je bila vrlo uspešna do 1983, kda se iznenada raspala, a u njoj su ostali samo Mirjana Mijatović i Bojan, koji su iskoristili veze njenog oca i potpisali ugovor u Sarajevu. To im je dalo priliku da s novim muzičarima snime novu ploču "Perfektan dan za banana ribe" kao grupa Talas.

 

Mira Mijatović, ćerka Cvijetina Mijatovića Majafoto: Youtube Printscreen

Mira i ja smo bili najbolji prijatelji. U to vreme između nas postojala je velika razlika u staležima. Otac joj je bio predsednik zemlje, nasledio je moćnu zemlju, a ona je bila potpuno normalna, a i često smo "visili" kod nje u vili. Zvali smo je princeza sa Dedinja – ispričao je Miško Plavi.


U to vreme, jugoslovenska omladina uveliko je upoznala narkotike, kojima su se odale i sestre Mijatović, najverovatnije iz bunta.


Dok se Mira bavila muzikom, Maja je živela u Sarajevu, najverovatnije kako bi bila zaštićena od "lošeg društva", a vreme je provodila s dizajnerima i velikim umetnicima tadašnje Jugoslavije.


Maju su poslali u Sarajevo da ju zaštite od lošeg društva. Bila je jako zgodna, ali i slomljena, možda zbog nedostatka majke. Majka im je poginula, a otac imao puno obaveza, a nije lako odrastati bez roditelja, tako se razviju traume za celi život. A kad nema roditelja imate bandu, imate zaštitnike koji to zapravo – istakao je Peca Popović jednom prilikom.

 

Maja se okušala i kao glumica u Narodnom pozorištu u Sarajevu, a svojevremeno je vodila emisiju "Nedeljno popodne" na TV Sarajevo. Ipak, i ona je nosila svoje tuge...


Vremenom, njena starija sestra postajala je povučenija.


Dok je bila bolesna Mira je izbegavala druge, jer se toga stidela. Ne smem ni pomisliti kakav joj je bio prelaz od devojke oko koje se vrteo ceo svet do devojke koju svi izbegavaju. Strašna mi je pomisao da je morala uvek kod sebe imati određenu količinu novca s kojim bi mogla da kupi drogu. Mislim da je Maja bila ta koja ju je navukla, jer je ona bila znatiželjna i želela je sve da proba. Toga su se stidele, pa su to i skrivale od mene, to je bila njihova slabost i sramota. Pobegle su od nas kako ne bi videli kako se uništavaju – rekao je Miško Plavi jednom prilikom.

 


Obe sestre preminule su 1991. godine, sa samo nekoliko meseci razmaka.


Niko nije znao ni kada je umrla Mira, a isto tako puno kasnije saznali smo da je umrla i Maja. To je bila velika sramota, odlazak dve kćeri predsednika države — prisetio se on i dodao da ni sam nije znao od čega su tačno umrle.


Dve godine nakon smrti Maje i Mire, preminuo je i njihov otac Cvijetin. Sahranjen je na Novom groblju u Beogradu, u običnoj parceli, iako se očekivalo da će njegovo telo biti pokopano u Aleji narodnih heroja ili zaslužnih građana.

 

Mira Mijatović, ćerka Cvijetina Mijatovića Majafoto: Youtube Printscreen

O životu poznatih sestara nije se znalo nešto više od pukih tračeva za vreme njihovog života, a navodno je mnogo toga namerno skrivano i prećutkivano. Iako su bile aktivne u noćnom životu Beograda, one se mogu pronaći na tek ponekoj staroj fotografiji, a još uvek mnogi detalji ostaju misterija...

 

BONUS VIDEO

Milić Vukašinović kao Mik Džeger