U petak, 8. maja, u Beogradu će ponovo raditi gradski prevoz, a ovo je sve što treba da znate ako planirate da ga koristite
Javni prevoz u Beogradu biće organizovan u skladu sa preporukama Kriznog štaba za suzbijanje epidemije korona virusa i u skladu sa epidemiološkom situacijom.
Vozila GSP Beograd u masovnijem broju ponovo izlaze na ulice u petak 8. maja, a previđeno je nekoliko faza. Najpre, postoje pravila za ulazak u autobus, ko sve može da se prevozi, a i vozači imaju pravo da ne puste u vozila sve koje žele da uđu.
Ukratko: ko nema masku i rukavicu - ne može u vozilo. Ko NE NOSI PRAVILNO masku i rukavice - ne može u vozilo. Ako su sva predviđena mesta za sedenje popunjena, vozač i redar vas neće pustiti u vozilo.
U autobusima ĆE BITI i STAJANJA, ali na obeleženim mestima.
PRENOSIMO SAOPŠTENJE GSP BEOGRAD:
Prva faza, koja, dakle, počinje u petak, 8. maja, omogućava korišćenje javnog prevoza samo zaposlenim osobama koje pravilno nose ličnu zaštitnu opremu - maske i rukavice.
- Ulazak putnika u vozilo biće moguć samo na jednim vratima (prednjim), dok će izlazak putnika biti na vratima obeleženim za izlaz, što će na vozilu biti obeleženo.
- Mesta za sedenje i stajanje biće vidno obeležena u svakom vozilu što će biti i maksimalni dozvoljeni broj putnika u vozilu.
- Redar prevoznika će u vozilu voditi računa da li putnici ulaze pravilno noseći ličnu zaštitnu opremu, proveravaće validaciju kartica za zaposlene što će im ujedno biti i dokaz da je reč o zaposlenim osobama.
- Zaposleni svoj status dokazuju personalizovanom A1 BusPlus karticom sa uplaćenom pretplatnom kartom za tekući mesec za odgovarajući broj zona i u tom slučaju ne moraju kod sebe da imaju overen radni nalog.
- Putnici koji se opredele za jednodnevnu, trodnevnu ili petodnevnu kartu, koje će takođe biti omogućene, obavezni su da prilikom ulaska u vozilo uz validaciju karte pokažu i radni nalog za tekući dan izdat od strane poslodavca. (Dopuna mesečne karte kao i kupovina jednodnevne, trodnevne i petodnevne karte biće omogućena na kioscima širom Beograda na oko 2.000 prodajnih mesta).
- U slučaju da se putnici ne pridržavaju propisanih mera, kao i u slučaju da u vozilu nema mesta za nove putnike (ako su sva obeležena mesta popunjena), vozačima je dozvoljeno da u vozilo ne prime putnika, a u slučaju potrebe i da zaustave vozilo i obaveste nadležni operativni-kontrolni centar, koji će odmah pozvati komunalnu miliciju ili policiju radi intervencije.
- Ako putnici primete da je u vozilu veći broj putnika od dozvoljenog ili da se neki putnici ne pridržavaju preventivnih mera (ne nose masku i rukavice), imaće mogućnost da takve slučajeve prijave telefonom na BEOKOM servis (tel. 0800 110 011), pri čemu je potrebno da prijave broj linije na kojoj se voze, ID broj vozila, vreme i mesto uočene nepravilnosti, kako bi bile preduzete adekvatne mere.
- Prevoznici su u obavezi da prilikom javnog linijskog prevoza putnika postupaju po svim preporukama zdravstvenog sektora poštujući i odredbe Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
- Vozači i redari moraju da nose zaštitnu opremu, maske i rukavice, dok vozačka kabina mora biti zaštićena, plastičnom ili drugom pogodnom providnom pregradom.
Druga faza omogućiće đacima i studentima korišćenje javnog prevoza u Beogradu, treća faza nezaposlenima, turistima i penzionerima do 65 godina, dok se četvrta faza odnosi na omogućavanje prevoza starijima od 65 godina.
- Trajanje svake faze biće određeno na osnovu preporuka struke.