Od velikog kašlja je poslednjih meseci preminulo najmanje četiri bebe u Srbiji.
![Kada je vreme za vakcinaciju protiv velikog kašlja?](/data/images/2024/02/02/12/379625_velikikasaljkoddeceshutterstock-2238691451_ff.jpg?ver=1707318658)
- Od marta 2023. do 28. januara ove godine u Beogradu su registrovana 764 slučaja velikog kašlja, ali se veruje da je u stvari broj obolelih veći od te cifre. Reč je o veoma zaraznom oboljenju, koje dugo traje i može biti veoma opasno, posebno ukoliko je osoba zaražena još nekim virusom- kaže dr Slavica Maris, načelnica jedinice za zarazne bolesti Zavoda za javno zdravlje u Beogradu
Veliki kašalj se naziva i magareći kašalj, ali i bolest od 100 dana, jer zaista ne traje kratko. Takođe, važno je da ga ne pomešate sa običnim.
- Ova prva faza bolesti traje od jedne do dve nedelje, druga faza traje duže, od tri do šest nedelja, i treća faza je oporavak - objašnjava doktorka.
![Koliko traje imunizacija od velikog kašlja?](/data/images/2023/12/02/15/376666_detekasljeshutterstock-1839214042_ff.jpg?ver=1707318676)
Velika je opasnost ako postoji koinfekcija još nekim virusom, kao kod beba koje su u januaru preminule od velikog kašlja.
- Jedna je imala respiratorni sincicijalni virus i rinovirus, druga je imala rinovirus i koronavirus, tako da su to sve infekcije koje su svakako doprinele težoj kliničkoj slici i ovakvom ishodu. Česte su inače takve situacije da pored velikog kašlja zakačimo još dodatne viruse, pogotovo kada su mala deca u pitanju kaže Maris.
Dosta poraslo interesovanje za vakcinaciju
Po rečima doktorke Maris trenutno je povećano interesovanje za imunizaciju, a sve nakon vesti da su četiri bebe preminule od pertusisa
Kada je vreme za vakcinu?
Aktivna imunizacija protiv velikog kašlja ( kao i protiv difterije i tetanusa ) se sprovodi kod osoba od navršena dva meseca života primenom kombinovanih vakcina koje u svom sastavu sadrže komponente protiv ( difterije, tetanusa i ) velikog kašlja, sa ili bez komponenata protiv drugih zaraznih, u skladu sa Kalendarom imunizacije.
Primarna vakcinacija se sprovodi sa tri doze kombinovane petovalentne vakcine DTaP-IPV-Hib (Pentaxim) u razmacima koji ne smeju biti kraći od četiri nedelje. Aktivna imunizacija se započinje kada dete navrši dva meseca. Primarnu seriju treba završiti pravovremeno do navršenih šest meseci života.
![Vakcinacija protiv velikog kašlja se obavlja u više delova](/data/images/2021/11/26/14/331588_vakcinashutterstock-1918606142_ff.jpg?ver=1707318764)
Kod nepotpuno imunizovanih i neimunizovanih lica starijih od šest meseci imunizacija se sprovodi primarnom serijom primenom odgovarajuće kombinovane vakcine u skladu sa Kalendarom imunizacije i sažetkom karakteristika leka. Nepotpuno imunizovani primaju nedostajuće doze, a neimunizovani potpunu primarnu seriju kombinovane vakcine.
Prva revakcinacija se sprovodi u drugoj godini života primenom jedne doze kombinovane petovalentne vakcine DTaP-IPV-Hib (Pentaxim), odnosno godinu dana nakon završetka primarne serije, a najranije po isteku šest meseci.
Druga revakcinacija se sprovodi primenom jedne doze kombinovane četvoro-valentne vakcine (DTaP-IPV, Tetraxim) pre upisa u prvi razred osnovne škole ili izuzetno tokom prvog razreda osnovne škole.
Kombinovane vakcine se daju intramuskularno u odgovarajućoj dozi (0,5 ml) u anterolateralni deo femoralne regije ili deltoidni mišić u zavisnosti od uzrasta deteta.
Od naredne godine velika promena kod vakcinacije
A od naredne školske godine, stiže i velika promena kada je vakcinacija u pitanju.
- Od sledeće godine vakcina protiv velikog kašlja davaće se i deci u 8. razredu prema programu obavezne imunizacije - kaže Maris.
Bonus video:
Glossy redakcija - Blic - RTS - GZJZ