Ukoliko uz grlobolju primetite i ove znakove bolesti, moguće je da patite od gnojne angine izazvane bakterijom, virusom ili gljivicom
Angina ili tonzilitis jedna od najrasprostranjenijih bolesti tokom jeseni i zime, naročito u kolektivima poput vrtića i škola.
Nju izazivaju mikroorganizmi različitih vrsta, a uglavnom su u pitanju bakterije iz roda streptokoka, iako uzroci mogu biti i virusi i gljivice.
Obično se gnojna angina prepoznaje po oštrom i jakom bolom u grlu, ali nije svaka grlobolja znak ovog stanja. Obično se uz nju javljaju i drugi pokazatelji koji jasno ukazuju na postojanje infekcije.
Simptomi gnojne angine su:
- oštar i snažan bol u grlu
- uvećani krajnici
- povišena telesna temperatura
- glavobolja
- otežano i bolno gutanje, neretko s jedne strane grla, ali je moguće i na obema
- beličaste tačke i ranice na krajnicima
- uvećani limfni čvorovi na vilici
- neprijatan zadah iz usta
- otečenost grla i jezika
- malaksalost
- loš apetit
Međutim, gnojna angina može se javiti i bez povišene temperature, uglavnom kod virusne angine, kada je sluzokoža ždrela manje crvena nego u slučaju bakterijske.
Prenošenje i lečenje gnojne angine
Ovo oboljenje spada u ona koja se šire kapljičnim putem, što znači da se može preneti kijanjem, kašljanjem ili kontaktom sa sadržajem iz grla ili nosa obolele osobe. To je razlog zbog čega se lako prenosi među najmlađima.
Budući da je često izazivač bakterija, obratite se lekaru za slučaj da je potrebno propisati antibiotik, a svakako se izolujte da ne biste širili zaraznu bolest u kolektivu.
Kao i kod svih infekcija, važni su i mirovanje i povišen unos tečnosti, a postoje i čajevi za koje je dokazano da mogu biti od pomoći.
BONUS VIDEO
Sezonski grip i korona: Maske sprečavaju širenje oba virusa