Tihi moždani udar — ima li simptome?
Da li je moguće imati moždani udar, a da ne znamo?
Kako se navodi na zdravstvenoj platformi Healthline, odgovor je: da. Možemo imati tihi moždani udar kog smo nesvesni ili ga se ne sećamo.
Kada pomislimo na moždani udar, mislimo na simptome kao što su usporen govor, otupelost, odsečenost nekog dela tela. Ali, tihi moždani udari nemaju ove simptome, a često nemaju nikakve simptome.
Kao i ishemijski moždani udari, tihi moždani udari se dešavaju kada se prekine dotok krvi do mozda, lišavajući ga kiseonika i oštećujući ćelije mozga. Ipak, teško ga je prepoznati. Zapravo, oni prekidaju dotok krvi do dela mozga koji ne kontroliše vidljive funkcije, kao govor ili kretanje, pa možda nikad i ne saznate da je do njega došlo.
Mnogi ljudi otkriju da su ga imali na kontroli kod doktora, kada se obično istražuje neko drugo zdravstveno stanje i doktori vide da su mala područja na mozgu oštećena.
Kako se razlikuje tihi moždani udar?
Oni se razlikuju od drugih tipova moždanog udara, uključujući mini moždani udar, ishemijski i hemoragijski.
Uzrokuju ga:
- krvni ugrušci
- visok krvi pritisak
- sužene arterije
- visok holesterol
- dijabetes
Nema vidljivih simptoma. Efekti mogu biti kumulativni, a šteta trajna.
Bele tačke ili lezije na mestima gde su moždane ćelije prestale da rade mogu se videti na magnetnoj rezonanci ili CT skeneru. Tako doktori mogu da saznaju da ste imali tihi moždani udar.
Ostali znakovi su toliko uopšteni da se mogu pomešati sa znakovima starenja: problemi s ravnotežom, padanje, nekontrolisano curenje urina, promene raspoloženja, nemogućnost razmišljanja.
Postoji li prevencija?
Neke od preventivnih stvari koje možete uvrstiti u dnevni red već od danas:
- Držite krvni pritisak pod kontrolom
- Trenirajte
- Smanjite unos soli
- Pazite na težinu
- Snizite nivo holesterola
- Izbacite pušenje i alkohol
- Jedite povrće
- Držite dijabetes pod kontrolom (ako ga imate)