Infekcija glistama je jedan od najčešćih crevnih problema u celom svetu.
Gliste su bele boje, veoma su tanke, a dužina im je uglavnom između 6 i 13 milimetara. Infekcija glistama se najčešće javlja kod dece školskog uzrasta, pogotovo pošto se mala (mikroskopska) jajašca lako prenose sa deteta na dete.
Mališani od pet do 10 godina su najugroženiji, a do inficiranja dolazi slučajnim gutanjem ili udisanjem jaja. Veoma sitna jajašča se mogu uneti u usta kontaminiranom hranom, pićem, ali i samim prstima. Kada ih osoba proguta, jaja se ubrzo izležu u crevima i sazrevaju u odrasle crve u roku od nekoliko nedelja.
Ovaj proces funkcioniše tako što ženke glista idu u analnu regiju, gde polažu jaja, što često dovodi do svraba. Ako se kojim slučajem nehigijenski počešete, jaja se lepe za prste i ulaze ispod noktiju. Jaja se zatim prenose na druge površine, kao što su igračke, posteljina ili toaletne daske, što je predstavlja dodatnu opasnost od širenja. Takođe, do prenošenja može doći i sa prstiju na hranu, tečnost, odeću ili druge ljude. Sama jaja mogu da prežive od dve do tri nedelje na površinama.
Takođe, moguće je da zaraženi nekad i nemaju simptome, ali ipak neki od ovih problema se uglavnom javlja nakon što „zaradite“ gliste.
Mogući simptomi
- Svrab analnog ili vaginalnog područja
- Nesanica, razdražljivost, škrgutanje zubima i nemir
- Povremeni bol u stomaku i mučnina
- U zavisnosti od osobe do osobe - moguće je i da nema simptoma
Lečenje
- Oralni lekovi koji ubijaju gliste i koje propisuje lekar
- Temeljno pranje pidžame, posteljine i pogotovo donjeg veša
- Preporučljivo je da se leči cela porodica iako samo jedan odrasli član ili dete imaju infekciju
Odmah kod doktora ako…
- Ako imate jak analni svrab, posebno noću, onda ne bi trebalo da čekate ni malo već da što pre krenete kod doktora
Faktori rizika
- Infekcije se najčešće javljau kod dece od 5 do 10 godina
- Jajašca se lako šire u vrtićima, školama ili drugim mestima gde je veći kolektiv dece.
- Živeti u prepunim prostorima, gde ima dosta ljudi.
Moguće komplikacije
- Tipične infekcije glistama ne izazivaju ozbiljne probleme, ali u retkim slučajevima teške infestacije mogu izazvati infekciju ženskih genitalija.
- Parazit može da putuje od analnog područja do vagine do materice, jajovoda i oko karličnih organa. Ovo može izazvati probleme kao što su upala vagine (vaginitis) i upala unutrašnje sluznice materice (endometritis).
- Infekcije mokraćnih puteva
- Gubitak težine
- Infekcija dela abdomena (peritonealne šupljine)
Prevencija
- Redovno čišćenje stana. Jaja glista mogu da se dve nedelje zadrže na površini, uključujući igračke, slavine, posteljinu i toaletne daske.
- Jutarnja higijena. Gliste polažu jaja noću, tako da pranje analnog područja ujutru može pomoći u smanjenju broja jaja na vašem telu. Tuširanje može pomoći da se izbegne moguća ponovna kontaminacija u vodi za kupanje.
- Dnevno menjajte donji veš i posteljinu. Ovo pomaže u uklanjanju jaja. Operite posteljinu i pidžame, donji veš, krpe za pranje i peškire u vrućoj vodi kako biste pomogli u ubijanju jaja. Osušite na visokoj temperaturi.