Candida normalno živi u ljudskom organizmu, ali ukoliko dođe do njenog prekomernog širenja nastaje infekcija. Malo je poznato da, pored pada imuniteta, postoji mnogo naizgled bezazlenih faktora koji tome doprinose.
Gljivična infekcija može da ima više uzroka, a neki od njih mogu da budu i na prvi pogled nevažne i sitne navike koje svi imamo.
Nju obično izaziva candida, koja kada je previše rasprostranjena izaziva zapaljenje, intenzivan i uporan svrab i beličastu i gustu sekreciju iz vagine, a sve to može da prati bol ili peckanje pri uriniranju ili intimnim odnosima.
U normalnim uslovima, pH nivo intimne regije je prekiseo da bi gljivice rasle, ali nije potrebno mnogo da bi se taj balans narušio. Štaviše, širenju kandide mogu da doprinesu i ove svakodnevne navike.
- Previše šećera u ishrani
Prekomerni unos šećera može da izazove brojne probleme u organizmu, ali kada je reč o vaginalnoj regiji važno je to što visok šećer u krvi može da poremeti pH ravnotežu i napravi od vagine plodno tlo za širenje gljivice. Zato nije iznenađujuće što dijabetičari neretko imaju probleme s upornim gljivičnim infekcijama, a u nekim slučajevima su prva naznaka da se razvija dijabetes.
- Predugo ostajete u kupaćem kostimu ili odeći za teretanu
Ako se na vreme ne presvučete i ostanete u mokroj odeći, intimna regija je izložena vlažnim uslovima koji podstiču širenje gljivica.
- Nosite preusku odeću
Ukoliko vam je odeća često pritisnuta uz samo međunožje i koža ne može da diše, a znoj da izpari, stvarate pogodnu površinu za širenje kandide, čemu su neretko skloni gojazni pojedinci.
- Seks bez zaštite
Gljivične infekcije ne spadaju u seksualno prenosive bolesti, ali ih je i te kako moguće dobiti prilikom odnosa! Neobrezani muškarci imaju nešto veći rizik za prenos gljivica jer je višak kože na polnom udu još jedno pogodno tlo za razvoj i širenje kandide. U svakom slučaju, svi imaju različitu gljivičnu i bakterijsku floru, pa je svaki nezaštićen odnos s novim partnerom rizično ponašanje.
- Oralna kontracepcija
Kako su pokazala istraživanja, estrogen i drugi hormoni u oralnim kontraceptivima mogu da učine ćelije u vagini još osetljivijima, odnosno mogu da utiču na to da se promene okolnosti za širenje mikroorganizama u intimnoj regiji. Ovaj rizik vremenom opada, pa žene koje godinama koriste oralnu kontracepciju uglavnom nemaju gljivične infekcije zbog ovakvog vida zaštite od neželjene trudnoće.